Atmosféra na Ukrajině houstne. Hrozí nový Majdan?

NÁZOR - Je tomu čtyři roky, co Ukrajinci vyšli do ulic, aby volali po nezkorumpované demokratické vládě a nastolení práva, konstatuje lidskoprávní a prodemokratický aktivista Peter Zalmajev. Ředitel organizace Euroasia Democratic Initiative v komentáři pro server Al-Džazíra soudí, že dnes, kdy evropský integrační projekt čelí problémům, je požadavek protestujících z Majdanu - vyvedení Ukrajiny z orbitu Putinova Ruska a připojení se k rodině evropských demokracií, kam "historicky patří" - vážně ohrožen.

Přidejte svůj názor 92 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto

Populisté všeho druhu

Ruskem podporovaná separatistická válka v Donbasu pokračuje a spolu s tím mezi Ukrajinci sílí názor, že jejich vláda nemá politickou vůli bojovat s korupcí, která zemi ničí od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, uvádí aktivista. Dodává, že jak se zvětšuje deziluze veřejnosti z vývojem po Majdanu, do popředí turbulentní politické scény se derou populisté všeho druhu, přičemž je spojuje tvrzení, že prezident Petro Porošenko a jeho vláda "beznadějně zabředli do korupce" a Ukrajinu může zachránit pouze další, již třetí Majdan.

"Ačkoliv má velmi skromnou podporu - jen pár procent voličů - zatím nejbarvitější a mediálně nejschopnějším z nich je bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili," deklaruje Zalmajev. Připomíná, že Saakašvilimu nabídl jeho bývalý spolužák Porošenko v roce 2015 ukrajinské občanství a pozici guvernéra regionu Oděsa, kde měl bojovat s korupcí, ačkoliv v Gruzii sám čelil trestnímu stíhání. Po letech neúspěchů a nevalných výsledků, z nichž vinil zakořeněnost systému patronací a trafik, se Saakašvili rozhodl "vzbouřit" a vstoupil do celostátní politiky, poukazuje aktivista. Doplňuje, že po celé zemi pořádá protikorupční shromáždění a nakonec vytvořil i vlastní stranu.  

Od té doby volí Saakašvili tvrdou rétoriku, volá po odvolání Porošenka a uvěznění jeho spojenců, přičemž tak činí velmi teatrálně, často bez ohledu na státní instituce a vládu práva, uvádí Zalmajev. Poukazuje, že když mu vláda během jeho pobytu v zahraničí odebrala občanství, vyzval své stoupence, aby dorazili na ukrajinsko-polskou hranici a pomohli ho "přenést", nebo-li se ilegálně vrátit do země. Následně pořádal demonstrace napříč Ukrajinou a dostal se až do Kyjeva, kde spolu několika stovkami svých příznivců založil stanový tábor před parlamentem, shrnuje ředitel.

Jelikož se mu nikdy nepodařilo shromáždit více než pár tisíc lidí a zájem médií o něj upadal, vystupňovali Saakašvili a jeho pobočníci svou rétoriku, načež ve svých řadách přivítali ultranacionalisty a antisemity, přičemž během protestů nedávno po boku Saakašviliho vystoupil i člen britské strany UKIP, která podnítila brexit, pokračuje aktivista. Dodává, že posledním Saakašviliho politický výstup se však může týkat osudu celé vlády a budoucnosti Ukrajiny.

"S tvrzením, že má nahrávku (dokumentující) údajné spiknutí mezi Saakašvilim a prchajícím kumpánem bývalého prezidenta Viktora Janukoviče s cílem destabilizovat zemi, nařídil ukrajinský vrchní prokurátor zatknout prvně jmenovaného," píše Zalmajev. Připomíná, že policie spoutala politika poté, co ho před zraky shromážděných davů a novinářů naháněla po střeše jeho domu, avšak Saakašviliho nakonec z policejního auta stejně vytáhli jeho militantní stoupenci.

Hra kočky s myší

Ačkoliv se vyhýbal zatčení a stáhl se z veřejného prostoru, Saakašvili dokázal zorganizovat další protest, a teprve poté byl zadržen a postaven před soud, nastiňuje ředitel. Dodává, že následné rozhodnutí propustit ho na kauci může ukrajinské vládě ulevit, jelikož ji děsí perspektiva obvinění, že nechává věznit politické odpůrce, navíc Saakašvili přišel o část svého obrazu politického mučedníka.     

Pokud však Porošenko chová iluzi, že mu tato hra na kočku a myš s rebelujícím populistou Che Guevarova stylu umožní bezpečně přečkat další dva roky, které zbývají do prezidentských voleb, a následně své křeslo obhájit, měl by se znovu zamyslet, nabádá Zalmajev. Zdůrazňuje, že s ohledem na závažnost obvinění vůči Saakašvilimu by vláda měla doufat, že údajná nahrávka bude nezávisle prozkoumána a přijata jako důkaz u soudu, jinak půjde o největší podvod v moderních dějinách země a kabinet zajisté padne.

Navíc existují náznaky, že podpora populistických protikorupčních volání po okamžitém svržení vlády sílí - protesty proti Saakašvilimu zatčení minulou neděli byly zatím největší, účastnilo se jich na 10 tisíc lidí, včetně mnoha příslušníků středních vrstev, varuje aktivista. Očekává, že jejich počet nepochybně poroste, pokud vláda nepodnikne rychlou a rozhodnou akci proti rozsáhlému trafikaření a nezajistí vládu zákona a majetková práva.

"Prezidentova rétorika prezentující Ukrajinu jako evropskou hráz proti barbarskému Rusku vyjadřuje mizérii a stává se stále neefektivnější ve vztahu jak vůči do krize zabředajícím a do sebe zahleděných Evropanů, tak k nespokojeným, dlouhodobě trpícím Ukrajincům," varuje Zalmajev. Zdůrazňuje, že populistické excesy a chyby Saakašviliho a jeho stoupenců nemohou omluvit neochotu Porošenka rázně osvobodit ukrajinské hospodářství od nelegálních prvků a dokud toto prezident nezmění, možnost vypuknutí dalšího Majdanu bude pouze sílit.

Vstupte do diskuze (92)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Rusko bylo během MS vedeno 25 milionů kyberútoků

16.07.2018 08:47 Moskva - Rusko během MS ve fotbale odráželo jeden kyberútok za druhým. Jejich součet je obří a…

Rusko vůbec nemělo mistrovství pořádat, spustil známý komentátor ČR. Svět…

16.07.2018 08:31 Praha/Moskva – V Rusku v neděli skončilo ostře sledované mistrovství světa ve fotbale. Mnozí od…

Finále MS ve fotbale překazila akce Pussy Riot

15.07.2018 20:53 Aktualizováno Moskva - Finálové utkání fotbalového mistrovství světa v Moskvě dnes krátce narušily čtyři osoby v…

Francouzský prezident se sejde v Moskvě s Vladimirem Putinem

15.07.2018 09:15 Moskva - Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Moskvě na okraj finále mistrovství světa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama