Ukrajina zřejmě vydá Saakašviliho do Gruzie

Kyjev – Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili bude pravděpodobně předán z Ukrajiny k trestnímu stíhání v Gruzii. Na Ukrajině se tento odvolaný oděský gubernátor politicky angažuje od roku 2015, kdy ho do země pozval prezident Petro Porošenko.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Saakašvili, Michail

Souzen by ale mohl být Saakašvili i na Ukrajině, pokud by se jeho odvolání ohledně povolení pobytu v zemi protahovalo. Podle agentury Reuters to dnes řekl ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko.

V září se politik vrátil na Ukrajinu, přestože byl předtím zbaven ukrajinského občanství v táhnoucím se konfliktu s kyjevskými úřady, který se ocitl na mrtvém bodě. V rodné Gruzii je stíhán kvůli podezření ze spáchání čtyř trestných činů, včetně zneužití úřadu.

„Nejpravděpodobnější je extradice (Saakašviliho Gruzii). Dostali jsme oficiální žádost od této země, kterou nemáme právo odmítnout," citoval Reuters vyjádření Lucenka. Faktorem v řízení o vydání podle něj bude termín rozhodnutí soudu o tom, zda bude Saakašvilimu uděleno právo k pobytu na Ukrajině.

„Pokud se toto (vynesení verdiktu) nestane v prosinci, ale koncem února, pak bude velice pravděpodobně čelit procesu tady (na Ukrajině)," uvedl generální prokurátor.

Saakašvili čelí obvinění, že se spolčil se zločineckou skupinou a napomáhal ke státnímu převratu na Ukrajině. To 49letý gruzínský exprezident označuje za vykonstruované nařčení s cílem podkopat jeho kampaň za sesazení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, kterého obviňuje z korupce. Kyjevský soud v pondělí zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby na tohoto politika ve formě domácího vězení.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Rusko bylo během MS vedeno 25 milionů kyberútoků

16.07.2018 08:47 Moskva - Rusko během MS ve fotbale odráželo jeden kyberútok za druhým. Jejich součet je obří a…

Rusko vůbec nemělo mistrovství pořádat, spustil známý komentátor ČR. Svět…

16.07.2018 08:31 Praha/Moskva – V Rusku v neděli skončilo ostře sledované mistrovství světa ve fotbale. Mnozí od…

Finále MS ve fotbale překazila akce Pussy Riot

15.07.2018 20:53 Aktualizováno Moskva - Finálové utkání fotbalového mistrovství světa v Moskvě dnes krátce narušily čtyři osoby v…

Francouzský prezident se sejde v Moskvě s Vladimirem Putinem

15.07.2018 09:15 Moskva - Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Moskvě na okraj finále mistrovství světa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama