Chování Saakašviliho jde na ruku Kremlu a Putinovi, tvrdí bývalý zaměstnanec Pentagonu

Kyjev/Washington - Vystupování bývalého gruzínského prezidenta a nyní ukrajinského politika Michaila Saakašviliho nepomáhá nikomu, jen Rusku. To si alespoň myslí bývalý zaměstnanec amerického ministerstva obrany. Svůj názor sdělil gruzínské verzi Hlasu Ameriky.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Saakašvili, Michail

Soupeření Michaila Saakašviliho s ukrajinskou vládou může mít nepříjemné následky pro Ukrajinu. Jediným, kdo z tohoto konfliktu vzejde jako vítěz, je Rusko. To řekl v rozhovoru pro Hlas Ameriky Michael Carpenter, někdejší náměstek zástupce šéfa Pentagonu v otázkách Ukrajiny a Eurasie. Dnes dělá ředitele analytického Bidenova centra na Pensylvánské univerzitě.

Carpenter se také domnívá, že Saakašvili není tím pravým, kdo by měl vést případnou vzpouru proti špatné vládě. "Ukrajinský národ už je zoufalý z korupce, naneštěstí za poslední rok korupce na Ukrajině jen vzrostla. Myslím si, že jak Spojené státy, tak Evropská unie se soustředily více na své vlastní starosti a méně pozornosti věnovali Ukrajině," tvrdí.

"Tlak na ukrajinskou vládu v souvislosti s požadavky na splnění závazků v oblasti praxe boje s korupcí, který byl vytvořen Washingtonem, Bruselem a Mezinárodním měnovým fondem, klesl. To je špatně. Nemyslím si však, že je Saakašvili ten pravý, který by měl tlumočit požadavky lidu," sdělil Hlasu Ameriky.

Ředitel Bidenova centra poznamenal, že Saakašvili je rozporuplnou osobností, a připomněl, že dříve používal nedemokratické metody v boji s opozici v jeho rodné Gruzii.

"Je to příliš kontroverzní postava. V Gruzii vyvolává různé reakce. Je pravda, že za své vlády prosadil některé veliké reformy, zároveň však využíval státní aparát k tomu, aby pronásledoval opoziční politiky takovým způsobem, který není kompatibilní se zásadami demokracie. Takový člověk jako Saakašvili podle mě není tím pravým, kdo by měl zastupovat rozhořčení Ukrajinců," vysvětlil Carpenter.

Proto si Carpenter myslím, že boj proti korupci na Ukrajině by měl vést ukrajinský politik. "Řekl bych, že toto soupeření s ukrajinskou vládou pomáhá jen Kremlu. Nemyslím si, že by to bylo dobře pro ukrajinskou společnost nebo pro právní stát.

Je spousta Ukrajinců, kteří by byli schopni vést boj s korupcí. Přesně to by měli udělat. Jedná se o dost závažné téma. Saakašvili správně definoval problém, který Ukrajina má, ale neměl by být tím, kdo ten problém vyřeší," uzavřel Carpenter.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko před kolapsem? Zemi je třeba nasměřovat do EU, burcuje analytik

16.08.2018 00:01 NÁZOR - Turecká měna, lira, se oproti americkému dolaru letos propadla již o téměř 40 procent,…

Schumacher se přestěhuje ze Švýcarska, bude žít v "bunkru"

15.08.2018 22:02 Aktualizováno Palma de Mallorca - Michael Schumacher, který se neukázal na veřejnosti od těžké nehody na lyžích…

Dívky chystaly státní převrat v Rusku? Putinův režim vězní už i děti,…

15.08.2018 20:43 Moskva - V Rusku byly obviněny dvě dívky z vytvoření extremistické organizace chystající státní…

Ukrajinská ambasáda v Praze setřela Filipa za slova o roce 1968. Poslala…

15.08.2018 18:53 Aktualizováno Praha - Pozornost nejen ukrajinských médií vyvolala slova šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o potlačení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama