Jde to i bez byrokracie: 5 zemí světa, ve kterých byste chtěli žít

Co znamená označení "dobře vládnout své zemi"? Podle různých výzkumů jde o to, aby ve státě byla dobrá podpora školství, zdravotnictví a především, aby se zamezilo byrokracii. Na měření takových dat existují různé metody, je však zajímavé, že všechny z nich staví na vrchol několik zemí. Právě těchto pět států představil deník Jutarnji. Pět zemí, kde se lidem žije nejlépe.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Země

Dánsko

I když všechny skandinávské země byly ve všech žebříčcích efektivity vlády poměrně vysoko, nejlépe dopadlo Dánsko, které se může pyšnit fantastickým výsledkem ve výzkumu, který posuzoval lidská práva. Do těch spadá uspokojování zdravotních a potravinových potřeby a dostupnost informací.

Tyto benefity navíc nejsou určeny jen striktně rodilým Dánům. "Zdravotní infrastruktura je velmi dobře organizovaná a dostupná všem žijícím v Dánsku. Kromě toho všichni studenti dostávají finanční příspěvky a bezplatný kurz cizího jazyka," tvrdí Němka Anne Steinbachová, která žije ve druhém největším městě země Aarhusu.

Podle ní tkví další výhody v tom, že případnou nemoc stačí pouze ohlásit (není potřeba neschopenka nebo potvrzení) a obecně se země zbavila papírování. "Oba státy, jak Německo, tak Dánsko, jsou dobře organizované, ale Němci mají raději všechno na papíru, černé na bílém. Dánové se k sobě chovají přátelsky a více si důvěřují," říká Steinbachová.

Nový Zéland

Jak Austrálie, tak Nový Zéland mají skvělé výsledky, pokud hovořím o kvalitě života. Avšak dvouostroví v Oceánii má přeci jen vyšší míru politické stability, ochrany lidských práv a nižší míru zločinnosti. "Nový Zéland byl první zemí, která dala ženám právo hlasovat," říká Zoe Helenová, zakladatelka hudební kapely Cosmic Sister, která žije v ostrovní zemi již deset let.

Nový Zéland provádí velmi velkorysou politiku, pokud jde o rodiče samoživitele, děti, studenty a staré lidi. "Víte, jak se to říká: 'Civilizace se hodnotí podle toho, jakým způsobem se stará o své nejstarší členy.' Když někdo na Novém Zélandu dovrší 65 let, automaticky začne dostávat vysoký důchod bez ohledu na to, kdo to je, kolik vydělal nebo zdědil, apod.," tvrdí Helenová.

Kanada

Jak Spojené státy, tak Kanada se pravidelně umisťují ve všech průzkumech na čelních místech. V Kanadě je v současnosti ovšem vyšší politická stabilita a především nižší nebezpečí teroristických útoků. Navíc se druhá největší země světa může pyšnit něčím, co je primátem především Skandinávie - kombinací kvalitního zdravotnictví, dostupnosti potravin a osobní svobody.

"Kanada je v mnoha ohledem progresivnější než její jižní soused. Například se tu jen velmi zřídkakdy vidí, že by někdo protestoval proti volebnímu právu žen nebo proti LGBT komunitě. O tom se tu nemluví. Samozřejmě, že je třeba hodnotit lidi zvlášť, ale stát jako celek prosazuje politiku, která nikoho nediskriminuje a přijímá různé životní styly," říká Alia Bocsonová, která žije v Torontu a má dvojí občanství - jak kanadské, tak americké.

Chybou, kterou často cizinci dělají, je že jsou přesvědčeni o kanadské slabosti pro cizince. "Kanaďané mají velmi dobře rozvinutý instinkt - poznají, kde je pravda. Nenechají ze sebe udělat pitomce, proto se k nim chovejte korektně," radí.

Japonsko

Země vycházejícího slunce, jak se Japonsku přezdívá, je v Asii naprostou jedničkou jak v efektivitě vlády, tak v sociálních aspektech, které zahrnují lidská práva, infrastrukturu, potraviny, apod.

"Účinnost japonské vlády se odráží v čistotě, účinnosti a bezchybném fungování těch organizací, které jsou financovány daňovými poplatníky," říká Adam Goulston, Američan, jenž dlouho žije ve městě Fukuoka.

"To je částečně zásluhou samotných Japonců, kteří umí ocenit společenské i veřejné záležitosti. Velké organizace provádějí velmi liberální politiku, rády spolupracují. Například s mými rodnými Spojenými státy," doplňuje.

Silnými stránkami Japonska jsou rovněž zdravotnictví a školství. Přesto, že je zdravotní pojištění poměrně drahé, vyplatí se. Japonec si kdykoli může zajít za doktorem a všechny náklady jsou kryty. Navíc má Japonsko jedny z největších odborníků na rakovinu ve svém středu.

Ve školství je povinná jak základní, tak střední škola. Japonské školy jsou navíc proslulé na celém světě. Velká pozornost se navíc, při vysoké systematičnosti, věnuje školním jídelnám. Zde jsou pokrmy připravovány z místních surovin, navíc jsou ve školách povinné lekce o zdravém stravování a historii jídla. Už víte, proč se Japonci dožívají tak vysokého věku?

Botswana

Africká země se překvapivě objevila na vysokých místech žebříčku. Po skandálech ze začátku 90. let minulého století ustanovila Botswana Odbor pro vyšetřování korupce a ekonomických zločinů. Díky tomu se korupce téměř vymýtila a botswanská vláda je považována za jednu z nejstabilnějších na světě.

"Celá země byla založena na základě národní jednoty a její přítomnost je tu dodnes," říká rodilý Botswaňan Sehenyi Tlotlego. "Jsme národ, který uvádí v praxi přísloví 'Ntwa kgolo ke ya molomo', což znamená zhruba 'Vždy je lepší hledat řešení, dokud se nenajde, než jít do války'," sděluje.

Země je dnes známá vysokou úrovní osobní svobody, zdravotnictví lidských práv i svobody médií. To se prý odráží i na každodenním životě. "Botswaňané jsou veselí lidé. Věříme v otevřenou konverzaci bez jakéhokoli skrytého záměru. Všichni rádi otevřeně mluvíme o problémech, dokud je nevyřešíme. Jsme také velmi liberální komunita. U nás nehraje roli barva pleti, pohlaví, náboženství. Ale pokud se nám stane nějaká nespravedlnost, tak na to pozor. Na podobné praktiky jsme velmi citliví," uzavírá.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Civilizace stojí před zásadní volbou, varuje akademik. Navrhuje radikální…

19.07.2018 00:01 NÁZOR - Davy demonstrantů, které minulý týden konfrontovaly amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Další facka pro NATO? Agresivita Černé Hory může vyvolat světovou válku,…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Washington/Podgorica - Americký prezident Donald Trump má na svém kontě další sporný výrok. V…

Mladistvý migrant údajně podřízl pokladního, rodina mrtvého poslala…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Oslo - Mladý afghánský žadatel (17) o azyl byl zadržen poté, co nožem zabil osmnáctiletého…

Ruská špiónka ovlivňovala politiku USA? Amerikou otřásá nová kauza, Moskva…

18.07.2018 22:20 Aktualizováno Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý rozšířilo obvinění proti zadržené Rusce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama