V Čečensku za podivných okolností zatkli aktivistu, do kauzy se vložil ruský ombudsman

Moskva - Ruský ombudsman Michail Fedotov požádal šéfa federálních vyšetřovatelů, aby nechal prověřit zadržení lidskoprávního aktivisty Ojuba Titijeva (60) v Čečensku. Tamní policie ho zatkla v úterý ráno, prý v autě vezl marihuanu.

Přidejte svůj názor

Věznice

Fedotov zaslal šéfovi Vyšetřovacího výboru Alexandru Bastrykinovi dopis, v němž poukázal na důvodné podezření, že zadržení Titijeva může být spojeno s jeho činností při ochraně lidských práv. "Je naprosto nepřípustné, aby byl někdo pronásledován kvůli práci při ochraně lidských práv," napsal ombudsman.

Fedotov ve svém dopise šéfovi federálních vyšetřovatelů také poukázal na možnost, že droga byla Titijevovi podstrčena s cílem zkompromitovat ho. Na totéž upozornilo hnutí Memorial.

Čečenské úřady odmítly, že by Titijev byl ve vazbě kvůli svým aktivitám. Mluvčí čečenského vůdce Ramzana Kadyrova Ilvi Karimov agentuře Interfax řekl, že takové naznačování je "naprosto nepodložené". Úřady jsou podle něj povinny vést nestranné vyšetřování.

Memorial podle agentury AP ve svém prohlášení obvinil čečenské policisty, že ve středu vnikli do domu Titijevovy rodiny, vyhrožovali jí a vyhnali ven. Titijevův syn a otec byli navíc předvoláni na policii.

Do čela čečenské odbočky se Titijev postavil po vraždě novinářky a obhájkyně lidských práv Natalji Estěmirovové v roce 2009. Memorial, pro který aktivistka pracovala, tehdy přičetl odpovědnost za vraždu Kadyrovovi. K Titijevovu propuštění vyzvalo ve středu ministerstvo zahraničí Spojených států. Týž den jeho osvobození žádal i komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Civilizace stojí před zásadní volbou, varuje akademik. Navrhuje radikální…

19.07.2018 00:01 NÁZOR - Davy demonstrantů, které minulý týden konfrontovaly amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Další facka pro NATO? Agresivita Černé Hory může vyvolat světovou válku,…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Washington/Podgorica - Americký prezident Donald Trump má na svém kontě další sporný výrok. V…

Mladistvý migrant údajně podřízl pokladního, rodina mrtvého poslala…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Oslo - Mladý afghánský žadatel (17) o azyl byl zadržen poté, co nožem zabil osmnáctiletého…

Ruská špiónka ovlivňovala politiku USA? Amerikou otřásá nová kauza, Moskva…

18.07.2018 22:20 Aktualizováno Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý rozšířilo obvinění proti zadržené Rusce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama