Zrušení speciálního tribunálu? EU je znepokojena a důrazně varuje Kosovo

Priština - EU varovala Kosovo, že snaha zrušit či změnit zákon regulující činnost zvláštního soudu pro válečné zločiny by negativně ovlivnila vztahy mezi Bruselem a Prištinou. Soud byl ustaven pod vlivem silného mezinárodního tlaku v roce 2015 po souhlasu kosovského parlamentu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlajka Kosova

Speciální tribunál se zabývá válečnými zločiny, které za ozbrojeného konfliktu v Kosovu koncem 90. let spáchali členové povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) .

Kancelář EU v Prištině dnes uvedla, že Brusel krajně znepokojuje iniciativa 43 kosovských poslanců, kteří chtějí dosáhnout zrušení speciálního tribunálu. "Jakýkoli pokus zrušit či upravit zákon regulující činnost speciálního tribunálu by ohrozil několikaletou spolupráci EU a Prištiny na kosovském právním řádu," píše se ve sdělení.

Soud by podle kosovských médií mohl obžalovat nebo předvolat jako svědky některé ze současných vládních představitelů. Veliteli UÇK byl například premiér Ramush Haradinaj, prezident Hashim Thaçi či předseda kosovského parlamentu Kadri Veseli, připomněla agentura Reuters. Thaçi tvrdí, že soud je zaměřený výhradně na "Kosovany", tedy Albánce, a že chce ušetřit Srby.

Vedení kosovských Albánců v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, kdy bylo Kosovo od ozbrojeného konfliktu v letech 1998 a 1999 pod mezinárodní správou. Konflikt, který si vyžádal zhruba 10.000 lidských životů, vypukl po ozbrojené vzpouře albánských separatistů. Bělehrad reagoval tvrdým zásahem armády a policie, který se zvrhl v etnickou čistku provázenou zločiny a který ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Atypické kostely, které jinde na světě neuvidíte. Proč mají Islanďané tak…

18.07.2018 06:30 Reykjavik - Island, který si většina z nás spojuje s gejzíry, sopkami a nedotčenou přírodou,…

Trumpova zrada, druhá Jalta? Profesor koriguje americká média

18.07.2018 02:05 Aktualizováno NÁZOR - Před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem…

Pozdvižení v Rusku: Agenti zatkli policejního generála, dříve vyšetřoval…

17.07.2018 20:46 Moskva - Ruský policejní generál Alexandr Drymanov, který donedávna stál v čele moskevských…

Putin překonal Trumpa i limuzínou, je delší než americká "Bestie"

17.07.2018 20:16 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin zastínil svůj americký protějšek na summitu v Helsinkách i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama