Zemanova výhra je vítězství neschopnosti a sprostoty, píší v zahraničí

Londýn/Praha - Český prezident Miloš Zeman vstupuje do prezidentských voleb jako představitel "neschopnosti, vulgarity a korupce". Alespoň tak to vidí britský deník The Guardian. Podle něj půjde o volbu, v níž lidé vysloví svůj názor na Zemanovy postoje. Mezi ně patří protimigrační rétorika a východní směřování země.

Přidejte svůj názor 213 komentářů

Miloš Zeman

The Guardian píše, že Miloš Zeman je kritizovaný mnoha lidmi, včetně Jiřího Drahoše, jenž by měl být Zemanovi největším soupeřem v letošní prezidentské volbě.

Deník také připomíná, že případné Zemanovo selhání by mohlo ovlivnit situaci v českém parlamentu. "Zemanova porážka by mohla hluboce ovlivnit českou politiku, zejména budoucnost nedávno jmenovaného premiéra Andreje Babiše, jenž je vůdcem menšinové vlády, jejíž přežití je silně závislé na podpoře současného prezidenta," píše britské médium.

Jiří Drahoš pro The Guardian řekl, že pokud by byl zvolen, nepodpořil by Babiše jako premiéra, jelikož druhý nejbohatší Čech čelí trestnímu obvinění kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Bývalý šéf Akademie věd zároveň prohlásil, že by rád obnovil "morální důstojnost" prezidentského úřadu. Zároveň podle britského deníku vyzývá k tomu, aby se zvrátil provýchodní přístup Miloše Zemana. Ten naopak vyzýval k referendu o dalším členství v Evropské unii nebo v NATO.

"Podle mého by se Česká republika měla orientovat spíš na Západ, k západním demokratickým zemím. Bez jakýchkoli otázek by měla Česká republika obnovit svoji morální autoritu, a to nejen v prezidentském úřadě, ale i v obou komorách parlamentu. Říká se, že ryba smrdí od hlavy. Přesně to popisuje naši současnou situace," řekl pro Guardian Drahoš.

Guardian také připomněl některé kontroverzní vazby Miloše Zemana. Jedním z jeho nejbližších poradců je Martin Nejedlý, jenž je generálním ředitelem české odnože ruské energetické společnosti Lukoil, která čelí různým obviněním z podezřelých vztahů s Kremlem.

Na závěr uvádí deník jeden z faktorů, kvůli kterým by nemusel prezidentský úřad obhájit. Tím je jeho pokročilý věk a předpokládané potíže se zdravím.

"Zeman je důvěryhodný pro většinu voličů, ale jeho skutečná podpora bude nižší z různých důvodu. Jedním z nich je například fakt, že je příliš starý a lidé chtějí někoho nového," řekl pro Guardian zakladatel výzkumné agentury STEM Jan Hartl.

Vstupte do diskuze (213)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 20:05 Aktualizováno Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Vatikánský soud vynesl verdikt na bývalým diplomatem, šířil dětskou…

23.06.2018 16:55 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Alberto Capella dostal pět let vězení za držení a šíření…

Sultán Erdogan ovládne parlament? Turecko čekají v neděli ostře sledované…

23.06.2018 13:24 Ankara - V neděli proběhnou v Turecku prezidentské a parlamentní volby, které se výrazným způsobem…

Jelcinův zeť je Putinovým poradcem. Kreml ho tajil 18 let, média z toho…

23.06.2018 07:52 Moskva - Zpráva, že prezident Vladimir Putin jmenoval svým poradcem zetě Borise Jelcina, vyvolala v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama