Zeman vítězí v prvním kole, vyhráno ale nemá. Zahraničí hodnotí prezidentské volby v ČR

Praha - Již je sečteno více než 90% volebních okrsků při prvním kole druhé přímé volby prezidenta České republiky. S velkým náskokem vede současný prezident Miloš Zeman, jehož do druhého kola doprovodí akademik Jiří Drahoš. Jak se dívají na výsledky prezidentských voleb v západním světě?

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Volby do Poslanecké sněmovny

Americký televizní kanál ABC News se pozastavuje nad tím, že Miloš Zeman "neuspěl" v prezidentské volbě, jelikož nedokázal obhájit svůj mandát již v prvním kole. V tom druhém se tak setká s bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem.

Stejnou rétoriku používá i americký deník The Washington post. Ten navíc připomíná, že za první dvojicí zeje velká díra a třetí diplomat Pavel Fischer získal "jen" 10% hlasů voličů.

Britský deník The Guardian již po sečtení třetiny okrsků konstatoval, že "je velmi pravděpodobné", že se ve druhém kole utkají Zeman s Drahošem. List popisuje, že volby byly především v takovém duchu, že osm kandidátů "chtělo vystrnadit" Miloše Zemana z Pražského drahu.

Deník připomíná, že vedení v prvním kole v žádném případě nemusí znamenat automatickou výhru ve druhém kole. Velká část voličů poražených kandidátů by se totiž mohla na konci ledna rozhodnout pro Jiřího Drahoše.

Americký deník New York Times v průběhu sčítání voleb připouštěl možnost, že by Miloš Zeman získal nadpoloviční většinu hlasů, čímž by zvítězil v prezidentské volbě už v prvním kole, a obhájil by tak mandát.

Podle amerického plátku The Wall Street Journal potvrdily volby "český obdiv Ruska". Dodává, že výhra současné hlavy státu byla skutečně drtivá. Server uvedl, že se hlasovalo především o oblibě Ruska v České republice.

Deník rovněž upozornil na Zemanova slova, jenž označil vztahy s Ruskem jako desetkrát důležitější než vztahy s Francií. Řekl to v listopadovém rozhovoru s Vladimirem Putinem při jeho služební cestě v Rusku.

Americký server US News připomíná rétoriku Miloše Zemana. Tou si totiž prý protiřečí. "Na jednu stranu, na rozdíl od svého předchůdce Václava Klause, vyvěsil na Hradě vlajku Evropské unie.

Na druhou stranu v posledních letech využíval jakoukoli příležitost ke kritice Evropské unie a navrhl referendum na vystoupení z této organizace," píše se v příspěvku.

Německý televizní kanál Deutsche Welle konstatuje, že žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů, a tak se bude rozhodovat ve druhém kole. Televize připomněla politickou kariéru Miloše Zemana, jejíž důležitou kapitolou bylo předsedování straně ČSSD.

Připomíná také silnou vazbu Zemana na ruského prezidenta Vladimira Putina a to, že svojí protimigrantskou rétorikou "připomíná nacionalistické vlády v Polsku a v Maďarsku". Deutsche Welle rovněž nezapomněla zmínit útok na Miloše Zemana v průběhu jeho vlastní volby.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchodní válka se blíží, rozhodne se o budoucnosti Merkelové? Analytik…

25.06.2018 00:01 NÁZOR - V tomto týdnu se velká pozornost přesune k Evropě, očekává ekonomický analytik Hamish McRae…

Útočníci s noži vtrhli do romského tábora. Jeden mrtvý, čtyři zranění

24.06.2018 14:49 Lvov - Mladiství útočníci v sobotu pozdě večer přepadli romský tábor na okraji ukrajinského města…

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 20:05 Aktualizováno Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Vatikánský soud vynesl verdikt na bývalým diplomatem, šířil dětskou…

23.06.2018 16:55 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Alberto Capella dostal pět let vězení za držení a šíření…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama