KLDR zuří, jednání o přitvrzení sankcí považuje za provokaci

Ženeva/Moskva- Úterní schůzka 20 zemí k možnostem zvýšení sankčního tlaku na Severní Koreu v otázce jeho jaderného programu je provokace, tvrdí Pchjongjang.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Severní Korea

Agentuře Reuters to dnes v Ženevě řekl vysoce postavený severokorejský diplomat. Účastníci vancouverské schůzky, včetně ministrů zahraničí USA, Kanady, Japonska či Jižní Koreje, se v úterý shodli, že tlak na Severní Koreu prostřednictvím sankcí s cílem přimět ji k ukončení jaderného programu musí pokračovat.

Šéfové diplomacií se na schůzce shodli, že budou zvažovat přitvrzení sankcí proti Severní Koreji s cílem přinutit ji k zastavení programu vývoje jaderných zbraní. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson pohrozil Pchjongjangu vojenskou reakcí, pokud nezasedne k jednacímu stolu.

Zástupce severokorejského vyslance při OSN v Ženevě Čche Mjong-nam řekl, že vancouverská schůzka byla „škodlivá a nebezpečná". „Odsuzujeme tu schůzku co nejpříkřeji. Neprospěje to míru a bezpečnosti a pokračujícímu procesu mezi Severem a Jihem, zacílenému na vytvoření mírového prostředí, uvolnění napětí a podporu usmíření mezi Severem a Jihem," řekl Čche. „Jsme opravdu oddaní a odhodlaní učinit vše, co můžeme, v boji proti sankcím," dodal.

Zástupce KLDR rovněž odmítl možnost amerického úderu na KLDR. „Máme všechny možnosti od takových manévrů nepřátelské síly odradit. Jsme připraveni na dialog i konfrontaci. Jsme připraveni na obojí," zdůraznil Čhce. Zároveň však ujistil, že KLDR je odhodlána proměnit v úspěch nadcházející zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu, kam hodlá Pchjongjang na základě jednání se Soulem z posledních dnů vyslat svou delegaci včetně umělců a sportovců.

Schůzku ve Vancouveru dnes kritizovala také Moskva, která se kanadských jednání neúčastnila. „Takové narychlo pořádané akce... nepřispívají k normalizaci situace kolem Korejského poloostrova, ale naopak, zhoršují ji," prohlásilo ruské ministerstvo zahraničí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zmatky kolem Schumachera. Nikam se nestěhuje, tvrdí jeho management

16.08.2018 20:37 Aktualizováno Ženeva - Michael Schumacher se nikam nestěhuje, uvedl jeho management. Odmítl tak zvěsti, že se…

Demonstrace ruské síly? Na východě Sibiře přistály ruské strategické…

16.08.2018 20:35 Moskva - Ruská armáda poprvé vyslala své strategické bombardéry na východosibiřskou Čukotku. Místo,…

V Rusku se měl poprvé konat pochod homosexuálů, úřady ho zatrhly

16.08.2018 20:31 Aktualizováno Moskva - V Rusku se měl příští týden uskutečnit první oficiální pochod hrdosti sexuálních menšin.…

Rusko vychvaluje Elona Muska, pracuje na systému opakovaně použitelných…

16.08.2018 20:27 Moskva - Moskva pracuje na vývoji systému opětovného využívání raketových komponentů. Na konferenci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama