Diplomatický povyk hned na letišti: Asadovskou opozici rozladily syrské vlajky v Soči

Soči - Část syrské opozice, která přijela na jednání do Soči, odmítla už na letišti odjet do konferenčních prostor. Důvodem byly syrské státní symboly. Během zahajovacího ceremoniálu bylo dusno.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Sýrie

Rusko jako hlavní spojenec syrské vlády svolalo akci, kterou nazývá syrský kongres národního dialogu. Očekává se, že se na něm zahájí debata o příští syrské ústavě. Akci ale bojkotuje ta část syrské opozice, která požaduje odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada.

Původně měla být konference dvoudenní a jednání měla začít už v pondělí, ale podle Reuters se jednat začne až dnes. Většina z účastníků, s nimiž agentura hovořila, přicestovala z Damašku, a i když je Rusko a syrská vláda označuje za opozici, nejde o skupiny, které požadují Asadovo odstoupení.

Pouze jedna opoziční skupina přicestovala z Turecka. Bylo v ní asi 70 lidí a patří k těm, kdo prosazuje Asadův odchod. Při pohledu na syrské státní znaky ale delegáti odmítli opustit letiště. "Odletíme zpět do Turecka. Ať se stane cokoli, do Soči nevkročíme. Informovali jsme je (Rusy) o svých podmínkách, totiž, že musejí odstranit loga a vlajky syrské vlády," sdělil člen této delegace Ahmad Burrí. Turecké sdělovací prostředky oznámily, že opozice pověřila turecké delegáty, aby ji zastoupili.

Ruská státní televize vysílala zahajovací vystoupení šéfa diplomacie Sergeje Lavrova v přímém přenosu. V sále se při jeho projevu zvedlo několik delegátů a začali volat, že Moskva je odpovědná za smrt syrských civilistů, které zabily ruské nálety. V tutéž chvíli se ale zvedli jiní, kteří naopak provolávali podporu Rusku. Na záběrech bylo vidět, že pořadatelé se snažili obnovit pořádek a klid, Lavrov žádal, aby ho delegáti nechali domluvit a že slovo dostanou později. Ministr řekl, že v Sýrii nastaly podmínky vhodné pro mír.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se antisemitismus stává součástí mainstreamu. Významnou roli v…

21.07.2018 11:51 Berlín - Na počátku dvacáté století byl v Německu velmi rozšířený antisemitismus. Jeho plody byla…

Český kamion na ukrajinské dálnici sejmul mikrobus, zemřelo 10 lidí + VIDEO

20.07.2018 20:15 Aktualizováno Kyjev - Tragická nehoda se stala v pátek dopoledne na Ukrajině. Na dálnici u města Žitomir se…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 19:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

Putin lavíruje. Důchodová reforma se mu nelíbí, bez ní se ale systém…

20.07.2018 17:00 Kaliningrad - Ruský prezident Vladimir Putin se dnes poprvé veřejně vyjádřil k návrhu penzijní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama