Ukrajinský admirál chtěl rozpoutat válku o Krym

Kyjev - Anexi Krymu ukrajinští vojáci prakticky nekladli odpor, vše se odehrálo téměř bez krveprolití. Admirál Ihor Teňuch, který byl krátce v roce 2014 ukrajinským ministrem obrany, nivméně přiznal, že byl připraven s Rusy o poloostrov bojovat. Proti se tehdy postavila například expremiérka Julija Tymošenková.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ukrajinská armáda

Výňatky z admirálova svědectví zveřejnil obhájce exprezidenta Viktora Janukovyče.

Teňuch byl ministrem od 27. února do 25. března 2014. Rusko anektovalo Krym po obsazení ruskými vojsky a mezinárodně neuznávaném referendu. Ukrajinské posádky byly zablokovány ruskými vojáky v neoznačených uniformách. Na konci března směli ukrajinští vojáci z poloostrova odejít s částí techniky. Podle Kyjeva se na Ukrajinu vrátily asi čtyři tisícovky vojáků, dalších 11.000 se rozhodlo na poloostrově zůstat.

Exministr při výslechu uvedl, že na zasedání rady národní bezpečnosti a obrany 23. března 2014 rezolutně navrhl pokusit se o průlom k obklíčeným posádkám na Krymu. Ale tehdejší šéf prezidentské kanceláře Serhij Pašinskij prohlásil, že je nutné vyslechnout názor i dalších členů rady. Podle admirála následně vystoupil nynější ministr obrany Stepan Poltorak, který prý navrhl, aby se ukrajinské jednotky "s hrdě vztyčenými prapory" stáhly z Krymu. Sám Poltorak mezitím tuto verzi popřel: na rozhodování o stažení z Krymu se nepodílel, nebyl tou dobou ani členem rady.

Proti tomu, aby se o Krym bojovalo, se podle admirála ostře ohradila Tymošenková, kterou podpořil tehdejší premiér Arsenij Jaceňuk. Tymošenková prý argumentovala, že admirál nechápe situaci, že vyprovokuje Rusko k válce jako gruzínský prezident Michail Saakašvili, který prohrál boj o provincie ovládané separatisty, a že se nelze zajímat jen o Krym a opomíjet Ukrajinu jako celek.

"Nemáme právo opakovat jeho (Saakašviliho) chyby. Ani jeden tank nesmí vyjet z kasáren, ani jeden voják se nesmí chopit zbraně, protože to bude znamenat porážku," varovala prý Tymošenková.

Teňuch nezískal pro své návrhy podporu, a tak na protest proti vzdání se Krymu bez boje odstoupil.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Separatisté na Donbasu mají k dispozici moderní ruská vojenská zařízení,…

14.08.2018 18:22 Kyjev - Na separatisty ovládaném území v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny bylo vůbec poprvé…

Filip svalil vpád vojsk do Československa na Ukrajinu. Tamní tisk je v šoku

14.08.2018 12:24 Praha/Kyjev - Předseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru pro britský list The Guardian nepřímo obvinil…

Pozastavení smlouvy o otevřeném nebi? USA se dostaly do křížku s Ruskem

14.08.2018 11:53 Moskva/Washington - Moskva s nelibostí rozhodnutí USA zmrazit spolupráci s Ruskem v rámci Smlouvy o…

Nejlepší město pro život leží kousek od českých hranic. Jak je na tom…

14.08.2018 11:47 Aktualizováno Každoročně analytici britského Economistu sestavují žebříček 140 metropolí podle kvality života.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama