Saakašviliho zadrželi v Kyjevě a deportovali do Polska

Kyjev - Michail Saakašvili byl dnes v Kyjevě zatčen. Bývalý gruzínský prezident, který vedl opoziční hnutí a demonstrace v Kyjevě, byl následně deportován do Polska. Informaci ukrajinských médií potvrdily úřady.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Saakašvili, Michail

Saakašviliho dnes údajně zadrželi pracovníci ukrajinské migrační služby a pohraničního sboru. Server TSN uvedl, že bude vyhoštěn "do Evropy", podle jiných médií do Nizozemska nebo do Polska, odkud se loni v září na Ukrajinu dostal.

To se o něco později opravdu stalo, Saakašvili byl deportován do Polska.  Podle ukrajinských úřadů nejde o zbavení se nepohodlného opozičního politika, ale o navrácení Saakašviliho do země, odkud se na Ukrajinu dostal, a to při porušení ukrajinských zákonů. 

"Podle rozhodnutí soudů se tato osoba nacházela na území Ukrajiny nezákonně, a proto byla s dodržením všech právních náležitostí vrácena do země, odkud - s porušením ukrajinských zákonů - přišla," řekl podle webu televize 112 mluvčí pohraniční služby Oleh Slobodjan.

Saakašviliho nejprve zadržela v jedné gruzínské restauraci v Kyjevě zásahová jednotka pohraniční služby, provázená zástupci migrační služby a policie. Podle mluvčího tak byl Saakašvili zpraven o "rozhodnutí kompetentního orgánu o navrácení do země předchozího pobytu". Strážci zákona podle něj museli použít sílu, protože je napadli lidé ze Saakašviliho okolí.

Polská média s odvoláním na polskou pohraniční stráž odpoledne informovala, že Saakašvili už je ve Varšavě. Ve stručném komuniké sdělila, že bývalý gruzínský prezident byl přijat v Polsku na základě ukrajinské žádosti o readmisi.

"Vzhledem k tomu, že Saakašvili je manželem občanky členského státu Evropské unie, byla žádost vyřízena kladně," píše se v komuniké v narážce na Saakašviliho choť s nizozemským občanstvím. Polské ministerstvo zahraničí se podle serveru Onet.pl rozhodlo zdržet vyjádření k celé záležitosti.

Saakašvili, který vedl opoziční hnutí a demonstrace v Kyjevě, přislíbil pokračovat v boji proti "oligarchickým režimům" v Kyjevě a Tbilisi i po svém vyhoštění do Polska, které se podle něj odehrálo s použitím hrubého násilí a které svědčí o "panice úřadů" a "Porošenkově slabosti a zbabělosti". Podle agentury Interfax také zdůraznil, že vyhoštění potvrzuje, že předchozí obvinění z pokusu o státní převrat v Kyjevě "je naprostý blábol". Ocenil "vřelé přijetí" v Polsku, kde mu úřady přidělily tělesnou stráž.

Exprezident se na Ukrajinu dostal loni 10. září, kdy jej stovky jeho přívrženců silou přenesli přes polsko-ukrajinskou hranici. Politikovo zadržení následovalo poté, co se odmítl dostavit na prokuraturu k výslechu, který se měl týkat jeho vyhoštění.

Před týdnem soud v Kyjevě odmítl odvolání bývalého gruzínského prezidenta proti rozhodnutí prvoinstančního soudu, který opozičnímu předákovi odmítl udělit azyl. Soud tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k případné deportaci ze země.

Gruzínský politik se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval prezident Petro Porošenko. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a Porošenko odvolal Saakašviliho z čela Oděsy a zbavil ho i občanství. O gruzínské občanství Saakašvili už dříve přišel, ve své rodné zemi už byl i odsouzen ze zneužívání pravomocí.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chystá odvetu za cla na dovoz z USA

19.06.2018 21:50 Aktualizováno Moskva – Rusko oznámilo, že vytvoří seznam restrikcí na zboží dovážené z USA. Reaguje tak na celní…

Posmíváte se ruským fotbalistům? Poslanec je pohoršen, chce urážky trestat

19.06.2018 13:57 Moskva - Ruský poslanec Vitalij Milonov, který je znám jako ultrakonzervativní obhájce pravoslaví a…

Počet uprchlíků ve světě dramaticky roste. Nová zpráva UNHCR vyvrací mýtus

19.06.2018 08:30 Ženeva - Ve světě bylo loni na útěku 68,5 milionu lidí, což je rekordní údaj pátý rok po sobě. Asi…

Poslanec chce zakázat veškerou veřejnou propagaci sexu

19.06.2018 03:07 Kyjev - Ukrajinský parlament má projednat návrh zákona o zákazu veřejných projevů zaměřených na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama