Rakouský vicekancléř Strache šokoval Evropu. Kosovo je součástí Srbska, prohlásil. Pak svá slova mírnil

Belehrad – O velký rozruch se postaral rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache. V rozhovoru pro srbský deník prohlásil, že Kosovo je součástí Srbska.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Heinz-Christian Strache hovoří po volbách v roce 2010 (Thomas Prenner)

Šéf pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) se dnes v Bělehradě setkal mimo jiné se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem a srbským ministrem zahraničí Ivicou Dačičem. „Kosovo je nepochybně součástí Srbska. Uznání Kosova ze strany Rakouska jsme ostře kritizovali, nyní je to skutečnost a už ji nelze změnit," citoval list rakouského politika. Stracheho mluvčí Martin Glier výrok záhy dementoval, ale agentura APA dnes zjistila, že v německém originále písemně předaných odpovědí se znění zmíněné pasáže doslova shoduje s otištěnou citací.

Při setkání s novináři v Bělehradě Stache zmíněný výrok relativizoval. Pouze prý zdůraznil, že podle srbského práva je Kosovo nadále součástí Srbska. „To jsem konstatoval, ale také jsem konstatoval, že Rakouská republika se rozhodla uznat prohlášení o nezávislosti Kosova," poznamenal Strache. „Realitou a faktem" je podle něj i to, že Srbsko Kosovo nadále považuje za součást Srbska i ve smyslu rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1244.

Na zmíněnou rezoluci z roku 1999 se často odvolávají odpůrci kosovské nezávislosti. Rezoluce po bombardování bývalé Jugoslávie silami NATO stanovila nad Kosovem mezinárodní správu, ale zároveň potvrdila, že tato oblast zůstává součástí Jugoslávie, kterou tehdy tvořily Srbsko a Černá Hora. O legálnosti vyhlášení nezávislosti Kosova rozhodoval Mezinárodní soudní dvůr OSN (ICJ) v Haagu, který v červenci 2010 dospěl k závěru, že mezinárodní právo nebylo vyhlášením samostatnosti porušeno.

Pobouřen jeho slovy byl například i šéf sudetských Němců Bernd Posselt, který byl jako europoslanec jedním z vlivných zastánců nezávislosti Kosova na Srbsku. Podle agentury APA vyzval Stracheho k rezignaci. Významný politik bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) se domnívá, že Strache „zjevně opět zpochybnil nezávislost Kosovské republiky". „Takoví lidé jsou trojskými koni (ruského prezidenta Vladimira) Putina v EU", neboť Moskva podle něj učiní vše pro to, aby opět otevřela případ samostatnosti Kosova.

Rakouská ministryně zahraničí (za FPÖ) Karin Kneisslová dnes ujistila, že rakouské uznání Kosova nelze zpochybňovat. "Je to nezvratná skutečnost, je to tak a nelze to změnit," řekla agentuře APA.

Zároveň však šéfka rakouské diplomacie poukázala na to, že mezinárodněprávní status Kosova není v Evropské unii zcela vyjasněn. Malou zemi, která oslaví v sobotu deset let od vyhlášení nezávislosti, neuznává pět z 28 členských států EU, zdůraznila ministryně.

Její srbský protějšek Dačić dnes Strachemu poděkoval za to, že "svůj postoj ke Kosovu nezměnil" ani poté, co vstoupil do vlády. Kritiku, která se na Stracheho snesla kvůli rozhovoru, prý nechápe. Podle něj stabilitu Balkánu podrývají právě ty státy, které uznaly jednostrannou deklaraci nezávislosti Kosova. Dosud tak učinilo 116 zemí.

Výroky Stracheho kritizovala opozice i někteří evropští politici. Šéf rakouských lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze v Evropském parlamentu Othmar Karas řekl, že "tento nový útok proti mírovému uspořádání na západním Balkáně" ho šokoval.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chystá odvetu za cla na dovoz z USA

19.06.2018 21:50 Aktualizováno Moskva – Rusko oznámilo, že vytvoří seznam restrikcí na zboží dovážené z USA. Reaguje tak na celní…

Posmíváte se ruským fotbalistům? Poslanec je pohoršen, chce urážky trestat

19.06.2018 13:57 Moskva - Ruský poslanec Vitalij Milonov, který je znám jako ultrakonzervativní obhájce pravoslaví a…

Počet uprchlíků ve světě dramaticky roste. Nová zpráva UNHCR vyvrací mýtus

19.06.2018 08:30 Ženeva - Ve světě bylo loni na útěku 68,5 milionu lidí, což je rekordní údaj pátý rok po sobě. Asi…

Poslanec chce zakázat veškerou veřejnou propagaci sexu

19.06.2018 03:07 Kyjev - Ukrajinský parlament má projednat návrh zákona o zákazu veřejných projevů zaměřených na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama