Z vrcholu až na dno. Co předcházelo politickému pádu Michaila Saakašviliho?

Kyjev - Politická kariéra Michaila Saakašviliho zažívá prudký propad. Ještě na počátku tohoto století byl prezidentem, přítelem EU a oblíbencem amerických prezidentů. Teď jej potkal prudký ústup ze slávy a někdejší gruzínský vůdce hraje o život. Studii publikoval server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Saakašvili, Michail

Naposledy byl Saakašvilli potupně vypoklonkován z Ukrajiny a charterovým letem poslán spěšně do Polska. Na druhou stranu mohl dopadnout i hůře. Kdyby byl „vrácen“ do Gruzie, hrozil by mu až tříletý trest za údajné zamlčení důkazů v případu vraždy tamního bankéře.

Zdá se, že Saakašviliho politická kariéra je u konce. V jeho domovské Gruzii propadlo politické hnutí jeho stoupenců, když získalo ve volbách pouhých 6 parlamentních mandátů oproti 119 z předchozích voleb. Podle průzkumů mu na Ukrajině, kde se pokusil restartovat svojí politickou kariéru, nedůvěřuje 76% dotázaných. Aureola někdejšího bojovníka proti korupci, jež kdysi vyhrál prezidentské volby se ziskem 96% hlasů, patrně nadobro zmizela.

Jeho pád byl pomalý a pozvolný. První prezidentské období Michaila Saakašviliho je i s odstupem hodnoceno kladně – zatočil s korupcí, nastartoval ekonomické reformy a nasměroval Gruzii směrem k demokracii. Druhé období ale už tak slavné nebylo. Kolem prezidenta se korupční prostředí naopak utvořilo a stát začali vysávat pochybní byznysmeni z prezidentova okolí.

Začala se měnit i jeho osobnost. Po jeho přesídlení na Ukrajinu už bylo jasně patrné, že jeho projevy a výpady proti oponentům jsou plné hořkosti a osobních animozit. Poté, co byl poprvé vyhoštěn do Polska, se pokusil vrátit a upoutat na sebe pozornost za pomoci osvědčeného tématu – svolal demonstraci proti korupci.


Do ulic ale vyšlo jen několik tisíc lidí. Protesty se navíc zvrhly ve vlnu fyzických útoků proti Saakašviliho odpůrcům, a tak bývalého gruzínského prezidenta opouštěl jeden spojenec za druhým. Nakonec mu zbyla jen hrstka nejvěrnějších stoupenců a několik bodyguardů.

Ke všemu záhy přibyly další potíže, když se provalilo, že je Saakašvili napojen na podivné elementy ruského podsvětí. Nepomohlo mu ani zjištění médií, že si v Kyjevě užívá luxusního života a užívá si v přepychovém bytě, jehož nájem činí 6 000 dolarů za měsíc. Analytici se tak vesměs shodují, že Saakašviliho kariéra padá strmě dolů.

Nelze jej ale zcela odepsat. Ti, kdo jej znají osobně, tvrdí, že se jen tak nevzdá. I nadále bude číhat v politickém ústraní a čekat na vhodný moment. Tím by mohla být třeba revoluce. Protože jak sám Saakašvili uvedl v jednom rozhovoru, sex a vítěznou revoluci vůbec nelze srovnat. Revoluce je mnohem víc.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český kamion na ukrajinské dálnici sejmul mikrobus, zemřelo 10 lidí + VIDEO

20.07.2018 20:15 Aktualizováno Kyjev - Tragická nehoda se stala v pátek dopoledne na Ukrajině. Na dálnici u města Žitomir se…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 19:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

Putin lavíruje. Důchodová reforma se mu nelíbí, bez ní se ale systém…

20.07.2018 17:00 Kaliningrad - Ruský prezident Vladimir Putin se dnes poprvé veřejně vyjádřil k návrhu penzijní…

Rusko chce s USA organizovat návrat syrských uprchlíků

20.07.2018 16:48 Moskva - Rusko zaslalo Spojeným státům podrobný návrh na organizaci návratu syrských uprchlíků.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama