Proč Putin zabral Krym? Ruský exposlanec prozradil důvod, který měl zůstat utajen

Kyjev/Moskva - Ruský politik žijící v ukrajinském exilu Ilja Ponomarjov dnes u soudu v Kyjevě vypověděl, že Moskva neměla předem nachystaný plán uchvácení ukrajinského poloostrova Krym.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident

Prezidenta Vladimira Putina k anexi podle Ponomarjova přiměl pocit, že čelí spiknutí, kdy v jeden den došlo ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě i údajnému pokusu o atentát na Putinův vrtulník.

"Názor, že Krym je ruské území, je v Rusku všeobecný, takové pohledy byly vždy. Ale i tak v Kremlu na toto téma nepřipravili žádný plán, jak postupovat," vypověděl Ponomarjov, který byl svého času v ruském parlamentu jediným zákonodárce, který hlasoval proti anexi. Dnes vypovídal v procesu, ve kterém je Janukovyč v nepřítomnosti souzen za vlastizradu.

Ponomarjov s odvoláním na nejmenovaného důstojníka z Putinovy ochranky vylíčil, že 22. února 2014 se bezmála zřítil vrtulník s prezidentem v černomořském středisku Soči, což si Putin vyložil jako pokus cizích tajných služeb o atentát na jeho osobu. V té době v Soči vrcholily zimní olympijské hry.

Týž den prezident Janukovyč uprchl z Ukrajiny. U Putina tyto události podle Ponomarjova vyvolaly dojem, že čelí spiknutí. V noci proto svolal poradu, které se zúčastnili ještě další čtyři lidé, a nastolil otázku anexe Krymu. Ponormarjov tvrdil, že jeden z účastníků porady mu prozradil, že prezident trval na anexi, ačkoliv většina byla proti.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zmatky kolem Schumachera. Nikam se nestěhuje, tvrdí jeho management

16.08.2018 20:37 Aktualizováno Ženeva - Michael Schumacher se nikam nestěhuje, uvedl jeho management. Odmítl tak zvěsti, že se…

Demonstrace ruské síly? Na východě Sibiře přistály ruské strategické…

16.08.2018 20:35 Moskva - Ruská armáda poprvé vyslala své strategické bombardéry na východosibiřskou Čukotku. Místo,…

V Rusku se měl poprvé konat pochod homosexuálů, úřady ho zatrhly

16.08.2018 20:31 Aktualizováno Moskva - V Rusku se měl příští týden uskutečnit první oficiální pochod hrdosti sexuálních menšin.…

Rusko vychvaluje Elona Muska, pracuje na systému opakovaně použitelných…

16.08.2018 20:27 Moskva - Moskva pracuje na vývoji systému opětovného využívání raketových komponentů. Na konferenci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama