Konkurence NATO? EU chce vlastní obranný pakt, Američané skřípou zuby

Brusel - EU tento týden představila dokument s názvem Společná bezpečnostní a obranná politika (CSDP). Autoři dokumentu v něm prosazují, aby státy unie vytvořily vlastní systém kolektivní obrany. Obrana Evropy by tak dle jejich mínění v případném konfliktu nebyla závislá na silách Spojených států. To se ale Americe nelíbí. O potenciálním diplomatickém konfliktu píše web Politico.eu.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

NATO

Američanům vadí, že Evropané se snaží budovat jakési paralelní bezpečnostní struktury namísto toho, aby řádně investovaly do rozpočtu NATO alespoň tolik procent HDP, kolik slíbily.

Vztahy mezi některými zeměmi EU a administrativou Donalda Trumpa měly již teď daleko k ideálnímu stavu. A přijetí CSDP tento nesoulad ještě prohloubilo. A USA nejsou v negativním pohledu na tuto evropskou politiku osamoceny.

Nadšeni z ní totiž nejsou například ani Kanaďané nebo Norové. Valný smysl CSDP nemá ani podle bezpečnostních expertů. Ti se vesměs shodují, že žádné navýšení obranných rozpočtů zemí EU nepřinese a pouze v celém systému kolektivní obrany způsobí chaos. Nová koncepce zkrátka staví NATO a EU do pozice konkurentů. A to v konečném důsledku neprospěje ani Evropě ani Americe.

Z pohledu Spojených států nemá ale smysl proti přijetí CSDP bojovat. Její přijetí vychází z reálných požadavků na formování kolektivní obrany. Ve světle například ruské agrese na Ukrajině jsou dnes evropské země mnohem více nakloněny myšlenkám kolektivní obrany, než tomu bylo například před dvaceti lety.

Nejsou si ale jisty, zda tuto kolektivní obranu zajistí Amerikou vedené NATO, když předvolební sliby Donalda Trumpa mluvily spíše o opaku. Záhy se sice ukázalo, že ani pod Trumpovým vedením se USA nechystají hodit Evropu přes palubu, přesto ale bude nějakou dobu trvat, než se pošramocené evropsko-americké vztahy napraví. 

Témata: NATO | EU | USA | Armáda | obrana | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Separatisté na Donbasu mají k dispozici moderní ruská vojenská zařízení,…

14.08.2018 18:22 Kyjev - Na separatisty ovládaném území v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny bylo vůbec poprvé…

Filip svalil vpád vojsk do Československa na Ukrajinu. Tamní tisk je v šoku

14.08.2018 12:24 Praha/Kyjev - Předseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru pro britský list The Guardian nepřímo obvinil…

Pozastavení smlouvy o otevřeném nebi? USA se dostaly do křížku s Ruskem

14.08.2018 11:53 Moskva/Washington - Moskva s nelibostí rozhodnutí USA zmrazit spolupráci s Ruskem v rámci Smlouvy o…

Nejlepší město pro život leží kousek od českých hranic. Jak je na tom…

14.08.2018 11:47 Aktualizováno Každoročně analytici britského Economistu sestavují žebříček 140 metropolí podle kvality života.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama