Putinovy vrtochy? Video zavařilo ruským cenzorům i internetovým gigantům

NÁZOR - "Co je dobrým, spolehlivým testem otevřené společnosti? Může občan postovat online něco a nazvat prezidenta darebákem či hlupákem?" zní otázky, které pokládá editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník deklaruje, že v Rusku, kde neexistuje svoboda projevu a vládnou vrtochy Kremlu, tomu tak není.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Demonstrace proti Vladimiru Putinovi. Ilustrační foto

Cenzoři nemají radost

Za příklad washingtonský server dává internetový protest Alexeje Navalného, ruského bojovníka proti korupci a vůdčího hlasu opozice proti prezidentu Vladimiru Putinovi. Navalnyj, kterému Kreml spolu s ruskými soudy arbitrárně zabránil v kandidatuře na prezidenta, vyzval k bojkotu březnových prezidentských voleb v Rusku, uvádí editorial. Připomíná, že Putin v nich dle širokého očekávání hladce zvítězí a získá čtvrté funkční období.

Navalnyj využil k šíření svého protikorupčního poselství videoportál YouTube, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že ruští cenzoři z toho nemají radost, jelikož poslední Navalného video, jedno z mnoha které za poslední roky natočil, přináší pětadvacetiminutové líčení potenciálně korupčních vazeb mezi jedním z hlavních Putinových spolupracovníků a jedním z nejbohatších ruských oligarchů, zachycující tajné setkání na luxusní jachtě za účasti prostitutky, jejíž účet na sociální síti Instagram a zveřejněná výpověď posloužily jako otevřený zdroj informací.

Video nese název "Jachta, oligarchové, dívky: lovkyně mužů odhaluje úplatkáře", připomíná Washington Post. Doplňuje, že Navalnyj silně naznačuje, že oligarcha Oleg Děripaška na palubě své jachty žádal o laskavost kremelského představitele Sergeje Prichodka, a navíc přihodil i několik spekulativních teorií o ruském ovlivňování amerických prezidentských voleb z roku 2016.

Video vytvořené Navalným se stalo během pár dní hitem a zaznamenalo více než 5 milionů shlédnutí, poukazuje prestižní server. Konstatuje, že Putinovy mocenské struktury - které mají silně personalizovaný charakter - přešly do ofenzivy, Deripaška se obrátil na soud a podařilo se mu získat verdikt, na jehož základě mají být fotky a videa, o nichž tvrdí, že porušují jeho soukromí, odstraněny.

Ruský úřad pro dohled nad médii, Roskomnadzor, vyzval YouTube a Instagram, aby výbušný materiál smazaly, přičemž jim pohrozil, že v opačném případě budou v Rusku zablokovány, uvádí editorial. Dodává, že varování před šířením obsahu obdržela také ruská média, která se poslužně sklonila.

Jediná závazná pravidla diktuje Putin

Podvolil se také Instagram vlastněný Facebookem, kde byla část materiálů původně zveřejněna, stejně jako YouTube vlastněný Googlem, který adresoval varování Navalného týmu, že pokud inkriminovaný obsah nesmaže, Google to bude muset učinit sám, nastiňuje Washington Post. Podotýká, že Navalného spolupracovníci se však nesklonili a YouTube zatím video neodstranil.

Tlak na západní technologické giganty ukazuje jádro problému, který před nimi roste, deklaruje vlivný deník. Varuje, že pokud se tyto společnosti zavážou respektovat místní zákony, riskují, že se stanou nástrojem cenzury v autoritářských zemích.

"Může to být smělá výzva, ale bylo by pěkné, kdyby více technologických společností řeklo autokratům: A dost. Podvolení se Instatgramu vypadá jako zrada důležitých hodnot," píše washingtonský server. Dodává, že Navalného video totiž znovu podtrhlo úroveň uzavřenosti, do níž ruskou společnost uvrhl Vladimir Putin.

Ruská ústava z roku 1993 garantuje svobodu projevu a shromažďování, která však momentálně existuje pouze na papíře, zdůrazňuje americký deník. Tvrdí, že jediná závazná pravidla představuje to, co diktuje Putin a jeho okolí, které nemá zájem na tom, aby voliči viděli jejich tajné výlety na jachtách.  

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko před kolapsem? Zemi je třeba nasměřovat do EU, burcuje analytik

16.08.2018 00:01 NÁZOR - Turecká měna, lira, se oproti americkému dolaru letos propadla již o téměř 40 procent,…

Schumacher se přestěhuje ze Švýcarska, bude žít v "bunkru"

15.08.2018 22:02 Aktualizováno Palma de Mallorca - Michael Schumacher, který se neukázal na veřejnosti od těžké nehody na lyžích…

Dívky chystaly státní převrat v Rusku? Putinův režim vězní už i děti,…

15.08.2018 20:43 Moskva - V Rusku byly obviněny dvě dívky z vytvoření extremistické organizace chystající státní…

Ukrajinská ambasáda v Praze setřela Filipa za slova o roce 1968. Poslala…

15.08.2018 18:53 Aktualizováno Praha - Pozornost nejen ukrajinských médií vyvolala slova šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o potlačení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama