Porošenko brzy očekává první dodávku amerických zbraní

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko očekává, že první dodávka obranné výzbroje ze Spojených států dorazí na Ukrajinu během příštích týdnů. Podle neoficiálních informací mají USA dodat 210 protitankových střel a 35 odpalovacích zařízení v hodnotě 47 milionů dolarů (977 milionů Kč). Počítá se rovněž se zásilkou velkorážných pušek za 41,5 milionu dolarů.

Přidejte svůj názor 87 komentářů

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

Informace o dodávkách amerických zbraní pro ukrajinskou armádu se v médiích objevily koncem loňského roku a vyvolaly překvapení. Předchozí americká vláda totiž armádní dodávky pro Kyjev odmítala schválit. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí zahájení dodávek potvrdil a prohlásil, že vývozní povolení budou vydávána "případ od případu".

Rusko už v prosinci rozhodnutí americké vlády kritizovalo a upozornilo, že dodání zbraní Kyjevu může na Donbasu rozpoutat další krveprolití. Krok podle Moskvy podkopává realizaci minských mírových dohod z roku 2015.

K možnosti urovnání krize na Donbasu se dnes v Moskvě vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Připomněl, že sílí hlasy volající po zorganizování mírové mise, která by na východě Ukrajiny zajistila dodržování příměří. Ruská média spekulují o povolání několika tisíc vojáků z neutrálních evropských států a zemí, které jsou Rusku přátelsky nakloněny, například z Řecka.

Putin dnes mezinárodní kontrolu Donbasu připustil s tím, že Moskva "přinejmenším není proti". Podmínkou ale podle prezidenta je přímé jednání s každou z bojujících stran, tedy i s představiteli povstaleckých republik. Takový scénář zatím Kyjev odmítá.

Porošenko dnes poprvé zareagoval na Putinovu lednovou nabídku, aby si Ukrajinci odvezli vojenskou techniku, kterou zanechali na Krymu, anektovaném Ruskem v březnu 2014. "Určitě jsme připraveni převzít lodě z Krymu - ale jedině spolu s Krymem," prohlásil ukrajinský prezident, přesvědčený že jde o jednomyslný postoj ukrajinské vlády i společnosti.

Vstupte do diskuze (87)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filip svalil vpád vojsk do Československa na Ukrajinu. Tamní tisk je v šoku

14.08.2018 12:24 Praha/Kyjev - Předseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru pro britský list The Guardian nepřímo obvinil…

Pozastavení smlouvy o otevřeném nebi? USA se dostaly do křížku s Ruskem

14.08.2018 11:53 Moskva/Washington - Moskva s nelibostí rozhodnutí USA zmrazit spolupráci s Ruskem v rámci Smlouvy o…

Nejlepší město pro život leží kousek od českých hranic. Jak je na tom…

14.08.2018 11:47 Aktualizováno Každoročně analytici britského Economistu sestavují žebříček 140 metropolí podle kvality života.…

Rusko po summitu v Helsinkách očekávalo vstřícnost USA, přepočítalo se

14.08.2018 10:01 Washington - Ruské vedení bylo podle CNN potěšeno průběhem summitu v Helsinkách. Kreml prý ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama