Novým prezidentem Arménie byl zvolen Sarkisjan, moc ale drží premiér

Jerevan - Novým arménským prezidentem byl dnes zvolen bývalý premiér a diplomat Armen Sarkisjan. Jeho kandidaturu podpořilo 90 ze 101 přítomných poslanců arménského parlamentu. Pravomoci budou mít spíš symbolické, hlavní slovo v zemi má premiér.

Přidejte svůj názor

Arménská vlajka

Sarkisjan se stal čtvrtým prezidentem nezávislé Arménie, ale prvním po přechodu země z prezidentského na parlamentní systém vládnutí. Rozhodující vliv bude mít v této jihokavkazské zemi napříště vzhledem k ústavním změnám premiér. Jím se stane dosavadní prezident Serž Sargsjan. Ten v roce 2014 přivedl zemi do celní unie s Ruskem a odmítl zvažované přidružení k Evropské unii.

Sarkisjan stál v letech 1996-1997 v čele vlády, působil jako diplomat a byl velvyslancem své země v několika západoevropských zemích. Podle jerevanských médií měl v letech 2002-2011 kromě arménského i britské občanství. Do nejvyšší ústavní funkce ho navrhla vládní Republikánská strana a její koaliční partner Dašnakcuťun, levicově nacionalistická formace. Funkce se pětašedesátiletý Sarkisjan ujme počátkem dubna, jeho mandát je sedmiletý.

Arménie je jednou z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu. Je silně závislá na pomoci a investicích z Ruska, které má v zemi vojenskou základnu. Země s necelými třemi miliony obyvatel vede mnohaletý spor se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Ázerbájdžánský region osídlený Armény obsadily arménské jednotky a území se v polovině 90. let jednostranně odtrhlo od Ázerbájdžánu. Konflikt se navzdory mezinárodnímu úsilí dodnes nepodařilo urovnat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina jedná s Evropou a USA o protiruských sankcích

21.07.2018 21:19 Kyjev - Ukrajina jedná se Spojenými státy a evropskými spojenci o zavedení sankcí proti ruským…

Lavrov si telefonoval s Pompeem, žádal propuštění Butinové

21.07.2018 17:34 Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonátu s Mikem Pompeem žádal propuštění Rusky…

Turecko si už neškrtne? Důvody, proč členství v EU odpískalo

21.07.2018 17:16 Ankara/Brusel - Turecko bylo doposud považované za nestabilní demokracii pohybující se na hraně…

Ruský senátor žádá zmírnění sankcí OSN proti KLDR

21.07.2018 16:50 Moskva/Tokio - Rada bezpečnosti OSN by měla posoudit a možná i realizovat zmírnění sankcí proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama