Co se děje? Putinovy preference ve velkých městech nečekaně klesly

Moskva - Prezidentské volby se mají v Rusku konat 18. března. Předvolební preference ruského prezidenta Vladimira Putina v únoru ve velkých městech, kde žije čtvrtina ruských voličů, nečekaně klesly.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Vladimír Putin, ruský prezident

Putin se o post prezidenta uchází již počtvrté a o jeho výhře není prakticky pochyb. Podle průzkumu státní sociologické společnosti VCIOM by stávající hlavu státu volilo ve městech s více než jedním milionem obyvatel méně než 60 procent voličů, napsal dnes ruský deník Vedomosti.

V Moskvě a Petrohradu klesly minulý měsíc Putinovy preference až o 12 procentních bodů, tedy z 69,7 procenta v lednu na 57,1 procenta v únoru. Podobný vývoj sledují sociologové od konce minulého roku i v ostatních městech s více než milionem obyvatel, ale i ve městech, kde žije 100.000 až 500.000 lidí.

Ve velkých městech zároveň roste počet nerozhodnutých voličů a zvyšují se preference Pavla Grudinina (57), který jako nestraník kandiduje za komunistickou stranu.

Velká města také podle sociologů bojují s nízkou volební účastí. "Ve větších městech mají faktor strachu a vládní tlak menší dopady. Kromě toho obyvatelé zde mají větší nároky, přístup k více zdrojům informací a jsou více kritičtí k vládním orgánům," uvedl šéf agentury VCIOM Valerij Fjodorov.

Podle politologa Andreje Koljadina se obyvatelé měst obecně staví ke vládním kandidátům více skepticky, i když jde o Putina. "Ve městech jsou více zpolitizovaní voliči, mají méně problémů se zajištění si živobytí a jsou méně závislí na vládě," uvedl expert.

Podle zdroje listu z kanceláře prezidenta dosáhne volební účast ve městech s více než milionem obyvatel něco málo přes 50 procent. Rozdíly mezi volební účastí v regionech a velkých městech mohou podle jiného zdroje Vedomosti dosahovat až 20 procent.

Vstupte do diskuze (45)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kišiněv se bouří. Soud zrušil vítězství protiruského starosty, USA skřípou…

20.06.2018 21:28 Kišiněv - Tisíce lidí protestují v centru moldavské metropole proti verdiktu, kterým soud zrušil…

Převrat v Makedonii? Premiér hrozí prezidentovi sesazením, nepodepíše-li…

20.06.2018 19:50 Aktualizováno Skopje/Atény - Na politické scéně v Makedonii se vyostřuje spor o dohodu s Řeckem. Premiér Zoran…

Sprostý cynismus, reaguje Rusko na odchod USA z Rady OSN pro lidská práva

20.06.2018 15:50 Moskva - Odchod Spojených států z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) je podle Ruska chybou a …

Bez imigrantů se Evropa vyprázdní, řekl papež. Populisté prý vytvářejí…

20.06.2018 14:41 Vatikán/Londýn - Papež František v rozhovoru pro agenturu Reuters kritizoval protiimigrační…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama