Pašeráci prodávají migrantům čísla dobrovolníků z neziskové organizce. Využívají je jako bezplatné „taxi“

Claviere - Migranti při cestě do Evropy bývají zcela závislý na pašerácích. V mnoha případech se tato důvěra ukázala být naprosto neoprávněnou a přinášející množství problémů. Potvrzuje to zkušenost migrantů toužících se dostat do Francie. Pašeráci jim doporučují snadnou cestu a pak je nechají trmácet se přes mrazivé Alpy, uvádí francouzská mutace serveru Local.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Afričtí migranti, kteří se z Itálie snaží dostat do Francie, nejsou v žádném případě vybaveni na cestu mrazivým průsmykem Montgenevre. Jejich džíny a lehké oblečení je jen těžko ochrání před chladným počasím, dosahujícího mínus 10 °C. Pokud se horách ztratí, čeká je s vysokou pravděpodobností umrznutí.

„Nespal jsem po čtyři noci. Už nemůžu dál,“ tvrdí Abdul, teenager z Mali. Patří mezi tisíce mladých lidí z frankofonní západní části Afriky, kteří v posledních dvou letech uskutečnili riskantní cestu přes hory s představou lepších pracovních míst ve Francii. V posledních měsících, když se zprávy o cestě dostaly zpět do Afriky, příjezdy nabraly na tempu.

Od července téměř 3 000 lidí prošlo skromným přístřeším provozovaným neziskovou organizací Tous Migrants (My všichni jsme migranti). Většina těch, kteří v posledních měsících překročili Alpy, pocházela z Guineje nebo Pobřeží slonoviny, bývalých francouzských kolonií. Málokdo z nich má naději, že mu bude přiznán status uprchlíka, protože jsou považováni za ekonomické migranty, kteří uprchlí z nedostatku pracovních míst a příležitostí doma, a nikoli kvůli válce.

Nicméně tato zpráva jen pomalu se dostává zpět do Afriky, částečně proto, že ti, kteří prošli strastiplnou cestou nechtějí, aby ostatní věděli, jak hodně trpěli, ale v podstatě ničeho nedosáhli. Ti, kteří byli deportováni, se udržují odstup a nízký veřejný profil. Sociolog Fahiraman Rodrigue Kone, autor zprávy o návratu migrantů, upozorňuje, že toto selhání je vnímáno jako „společenská smrt a zneuctění.“

Dalším podstatným důvodem, proč zprávy o beznadějných cestách migrantů neputují zpátky do Afriky, je skutečnost, že to vůbec není v zájmu pašeráků vydělávajících na tužbách a nerealistických očekávání migrantů. Pašeráci, kteří sami jsou z frankofonních zemí, odkud pocházejí i migranti, si účtují až 350 eur za údajně snadnou cestu do Francie.

Skutečnost je však taková, že jakmile skupina dorazí do italské horské hraniční vesnice Claviere vlakem a autobusem, vůz, který by je měl převézt do Paříže, se nikdy neobjevuje. Migranti, kteří si z důvodů hanby a vynaložených investic nepřejí vrátit, se následně vydávají přes průchod horami.

Vědomí, že byli podvedeni mimo jiné i stejnými státními příslušníky, je pro migranty velkou potupou. „Slepě jim důvěřujeme,“ přiznává 26letý Steven z Kamerunu, který se na cestu vydal se svým osmiletým synem. Pašerákovi, který jejich dvacetičlennou skupinu opustil, dal 250 eur, které si vydělal sbíráním ovoce v Sicílii.

Pašeráci se též naučili přenášet svoji zodpovědnost za skupinu na dobrovolníky z pomáhajících organizací. Předtím než zanechají migranty jejich osudu, zavolají těmto dobrovolníkům a upozorní je, že Afričané jsou na cestě. Telefonní čísla záchranářů jsou někdy dokonce prodávána jako součást „balíčku“ služeb nabízených migrantům.

Záchranáři nepřekvapivě velice rozčiluje toto bezostyšné zneužívání jejich humanitární práce a dobře míněních úmyslů. „Naším posláním je zachránit lidi, kteří jsou v nebezpečí na horách, ne působit jako taxík pro obchodníky s lidmi," hněvá se např. Philippe Wyon, jeden z tuctu dobrovolníků, kteří pravidelně provádějí horské záchranné mise.

Členové Tous Migrant se proto v polovině února neochotně rozhodli, že nebudou odpovídat na telefonní hovory pašeráků, mimo jiné i z obavy, že by tak neúmyslně porušili zákony spoluprací s kriminálními gangy. Místo toho provádějí vyhledávací operace na horách a doufají, že narazí na migranty, aby je mohli přivést do bezpečí.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Posmíváte se ruským fotbalistům? Poslanec je pohoršen, chce urážky trestat

19.06.2018 13:57 Moskva - Ruský poslanec Vitalij Milonov, který je znám jako ultrakonzervativní obhájce pravoslaví a…

Počet uprchlíků ve světě dramaticky roste. Nová zpráva UNHCR vyvrací mýtus

19.06.2018 08:30 Ženeva - Ve světě bylo loni na útěku 68,5 milionu lidí, což je rekordní údaj pátý rok po sobě. Asi…

Poslanec chce zakázat veškerou veřejnou propagaci sexu

19.06.2018 03:07 Kyjev - Ukrajinský parlament má projednat návrh zákona o zákazu veřejných projevů zaměřených na…

Policie v Bosně uzavřela přechod a zastavila migranty

18.06.2018 17:46 Sarajevo - Policie dnes v Bosně nakrátko uzavřela hraniční přechod s Chorvatskem. Chtěla zastavit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama