Ruské volby: Hrozí jejich bojkot a falšování? Tlak na občany roste, čelí výhrůžkám

Moskva - Rusové budou prezidenta volit v neděli 18. března. 90 procent Rusů ví o těchto volbách, tři čtvrtiny z nich mají o hlasování zájem a 69 procent voličů hodlá volit stávajícího prezidenta Vladimira Putina. Bojkotovat hlasování je odhodláno jen šest procent dotázaných, desetina lidí ještě váhá.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Uvedl to dnes šéf státní agentury pro výzkum veřejného mínění VCIOM Valerij Fjodorov. V předvolební prognóze VCIOM předpověděl účast 63 až 67 procent voličů a Putinovo vítězství s 69 až 73 procenty hlasů.

O Putinově znovuzvolení se nepochybuje, starosti však úřadům dělá účast, zejména ve velkoměstech. Ke "stávce voličů", tedy k bojkotu voleb, vyzval opoziční předák Alexej Navalnyj, považovaný za hlavního Putinova kritika.

Pokud jde o poctivost a falšování voleb, podle VCIOM si Rusové nejčastěji - konkrétně 45 procent - myslí, že volby sice poznamenají vady a přehmaty, ty ale nebudou tak velké, aby zkreslily skutečné výsledky. O poctivosti voleb je přesvědčeno 36 procent dotázaných, zatímco zfalšování voleb předpokládá 15 procent lidí, "kteří ničemu nevěří", jak dodal Fjodorov.

Za tři klíčové problémy, které by nový prezident měl řešit, dotázaní označili zdravotnictví, nízké platy a školství. Následovaly nízké důchody, nízká životní úroveň, sociální rozdíly nebo špatný stav silnic. Do sedmičky hlavních problémů se nedostala demokracie, svoboda či vztahy se Západem.

O druhou příčku svádějí souboj kandidát komunistů Pavel Grudinin (sedm procent) a vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij (šest procent). Následuje televizní moderátorka hlásící se k liberální opozici Xenija Sobčaková s podporou 1,6 procenta dotázaných a kandidát malé liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij s přízní jednoho procenta dotázaných. Zbývající tři uchazeči zůstali pod touto hranicí.

Hlavní volební komise dnes požádala ruskou generální prokuraturu, aby prověřila pravost audiozáznamu, na němž zaměstnanci státní plynárenské společnosti Gazprom nutí podřízeného k hlasování. Kontroloři volební komise prověřují žalobu na vedení celnice ve městě Taganrog při Azovském moři, která svým zaměstnancům účast ve volbách direktivně přikázala.

O podobných případech informují hlavně ruská opoziční média, jejichž zprávy státní sdělovací prostředky většinou označují za snahu diskreditovat volby. K účasti ve volbách burcuje samotná volební komise, podle agentury TASS se v posledních dnech před hlasováním jen v Moskvě uskuteční na 60 mítinků, jejichž organizátoři chtějí spoluobčany k účasti vyzvat.

Zveřejňovat předvolební průzkumy je od úterý v Rusku zakázáno. Ruský prezident se má ještě ve středu dostavit na anektovaný Krym, kde se uskuteční jeho poslední předvolební setkání s občany.

Kde bude Putin hlasovat, nebylo zatím oznámeno. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov dnes nicméně novinářům připomněl, že hlava státu obvykle volí v Moskvě. Informace o tom, že by měl kremelský šéf hlasovat jinde, Peskov prý nemá.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 15:22 Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Sultán Erdogan ovládne parlament? Turecko čekají v neděli ostře sledované…

23.06.2018 13:24 Ankara - V neděli proběhnou v Turecku prezidentské a parlamentní volby, které se výrazným způsobem…

Jelcinův zeť je Putinovým poradcem. Kreml ho tajil 18 let, média z toho…

23.06.2018 07:52 Moskva - Zpráva, že prezident Vladimir Putin jmenoval svým poradcem zetě Borise Jelcina, vyvolala v…

Po výbuchu plynu v Tatarstánu nejméně jeden mrtvý

22.06.2018 21:44 Moskva - Nejméně jednu oběť si vyžádal výbuch plynové lahve v obytném domě v Tatarstánu.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama