Rusko chce ovládnout kyberprostor. Internet je vynález CIA, zlobí se Putin

Moskva – Rusko se vydalo na další dobrodružnou výpravu směrem do kyberprostoru, tentokrát s cílem stát se technologicky soběstačným a ovládnout značnou část online světa. Má šanci na úspěch?

Přidejte svůj názor 10 komentářů

IT

Rusové dle dostupných informací chystají změny v oblasti internetu a IT. Údajně se chtějí pokusit snížit svoji závislost na cizích informačních technologiích. Oficiální ruské vládní kruhy spatřují nebezpečí i v tak banální věci, jako je internet. Vladimir Putin se například v roce 2015 nechal slyšet, že internet je projektem CIA.

Už v roce 2010 rozjeli Rusové projekt, na základě kterého by měly tamní úřady a instituce fungovat pod operačním systémem na bázi Linuxu. Ruská federace tak chce snížit svoji závislost na softwaru firmy Microsoft. Rovněž se snaží, aby digitální data, jež o svých občanech shromažďuje, byly uchovávány na ruské půdě.


Rusko se rovněž pokouší vyvinout systém vlastních, alternativních domén. Do projektu by Rusové rádi zapojili například i Čínu nebo Brazílii. Sami ale přiznávají, že to bude dlouhý a bolavý proces s nejistým výsledkem. Zemi také v jeho důsledku hrozí informační a technologická izolace.

Snahy o ovládnutí internetu a kyberprostoru nejsou ale v Rusku ničím novým. Tamní vláda například předpokládá, že v případě válečného konfliktu by vypnula internet v celé zemi. Online by zůstala pouze armáda, která používá vlastní verzi internetu. Opatření tak jdou ruku v ruce s novým trendem v ruském strategickém plánování, které stále více počítá se zapojením civilního obyvatelstva do potenciálního budoucího konfliktu, a to v konceptu jakési „totální války“.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 15:22 Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Sultán Erdogan ovládne parlament? Turecko čekají v neděli ostře sledované…

23.06.2018 13:24 Ankara - V neděli proběhnou v Turecku prezidentské a parlamentní volby, které se výrazným způsobem…

Jelcinův zeť je Putinovým poradcem. Kreml ho tajil 18 let, média z toho…

23.06.2018 07:52 Moskva - Zpráva, že prezident Vladimir Putin jmenoval svým poradcem zetě Borise Jelcina, vyvolala v…

Po výbuchu plynu v Tatarstánu nejméně jeden mrtvý

22.06.2018 21:44 Moskva - Nejméně jednu oběť si vyžádal výbuch plynové lahve v obytném domě v Tatarstánu.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama