Pozor, Rusko vysílá jasnou zprávu. Bude jednat, jak se mu zlíbí, varuje aktivistka

NÁZOR - Způsob provedení činí vše znepokojivějším - nákupní centrum v provinčním městě, neděle, ztělesnění anglické všednosti, žádné místo pro mezinárodní špionáž, popisuje Sača Koulajevová v komentáři pro CNN situaci, kdy byl Sergej Skripal se svou dcerou minulý týden otráven, zřejmě nervovým plynem. Ředitelka východoevropské a středoasijské sekce lidskoprávní organizace International Federation for Human Rights připomíná, že obě oběti zůstávají v kritickém stavu a hospitalizován byl i policista, který s nimi přišel do kontaktu.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Sergej Skripal

Pro Rusko běžná pravidla neplatí

"Nakonec se ukáže, kdo za tím stál a proč. Ale můžeme již pozorovat, že nikdo není příliš šokován tím, co britská ministryně vnitra Amber Ruddová nazvala drzým a bezohledným činem na britské půdě," píše aktivistka. Poukazuje, že předseda zahraničního výboru britského parlamentu Tom Tugendhat se zase nechal slyšet, že by ho nepřekvapilo, pokud by britská premiérka Theresa Mayová ukázala podezíravým  prstem na Moskvu.

Poselství je podle Koulajevové stejné - jde o Rusko, tudíž běžná pravidla neplatí. Hlavním propagátorem této myšlenky je přitom samotná ruská vláda, která pečlivě pěstuje svůj obraz nepředvídatelnosti, a to od momentu, kdy se k moci dostal Vladimir Putin, deklaruje ředitelka. Dodává, že lidé v Rusku dobře vědí, jak toto funguje, protože podstatou autoritářského režimu, jako toho Putinova, je svévolné uplatňování moci.  

Od opětovného zasednutí v prezidentském úřadě v roce 2102 si Putin vytváří působivý legislativní arzenál, tvrdí aktivistka s tím, že její organizace identifikovala na 50 nových zákonů, které ztěžovaly možnosti odporu až jej učinily nemožným.

"Zpochybňování ruské přítomnosti na Krymu například může vést k obvinění z podrývání integrity Ruska, jak se stalo ukrajinskému filmaři Olegu Sentsovovi odsouzenému na 20 let vězení v Rusku v procesu vyznačujícímu se obviněním z mučení," pokračuje Koulajevová. Připomíná, že uznávaný mladý filmař byl hlasitým stoupencem ukrajinského majdanu a kritikem anexe Krymu z roku 2014.  

Sentsov byl obviněn z přípravy bombového útoku na Leninův pomník a sídlo Putinovy strany Jednotné Rusko na Krymu na základě pochybných tvrzení ruských nacionalistů, podotýká aktivistka. Dodává, že obvinění byla obecně považována za absurdní, ale filmař přesto trpí ve vězení, což vyslalo kýženou zprávu.

Evropa krčí rameny

Psaní proukrajinských básní zase může vést k obvinění z podněcování nenávisti, jak zjistil učitel němčiny Alexandr Byvšev v roce 2015, kdy byl odsouzen poté, co místní noviny zkritizovaly jeho báseň nazvanou Ukrajinským vlastencům, uvádí ředitelka. Doplňuje, že Byvšev dostal 300 hodin veřejně prospěšných prací a skončil na oficiálním seznamu extremistů, v důsledku čehož přišel o práci.

Také v tomto případě byla vyslána hlasitě a jasně patřičná zpráva, konstatuje Koulajevová. Tvrdí, že i bez desítek zákonů Rusko přichází s novými možnostmi, jak trestat. Jako příklad uvádí historika Jurije Dmitrijeva, který pracoval na odkrývání masových hrobů ze Stalinovy éry, pročež byl loni uvězněn na základě absurdního obvinění z držení závadných snímků dětí, které byly ve skutečnosti fotografiemi vyrážky jeho dcery pořízenými na základě pokynu lékaře, a přestože letos došlo  k přehodnocení rozsudku, opět byla vyslána patřičná zpráva.     

"Zpráva je stejně jasná pro Oyuba Titijeva, lidskoprávního aktivistu Památníku centra pro lidská práva v Čečensku," pokračuje Koulajevová. Připomíná, že Titijev byl letos zatčen za užívání marihuany, byť jeho kolegové trvají na tom, že obvinění je velmi nepravděpodobné, až absurdní.

Krátce po Titijevově zatčení navíc v kanceláři jeho organizace za podezřelých okolností vybuchla bomba a útok byl spáchán i na auto jeho advokáta, uvádí aktivistka. Poukazuje, že 6. března byla Titijevovi prodloužena vazba až do poloviny května, navzdory intervencím Grigorije Javlinského a Xenie Sobčakové, dvou kandidátů v nadcházejících potěmkinovských prezidentských volbách, pro které se Putin sotva obtěžuje s nějakou kampaní.     

Titijevova předchůdkyně, Natalia Estemirovová, byla v roce 2009 unesena a zavražděna, podobně jako renomovaná novinářka Anna Politkovská, politik Boris Němcov, právník Stanisla Merkelov, mladá reportérka Anastasia Baburová a někdejší vysloužilý špión Alexander Litviněnko, podotýká ředitelka. Dodává, že ruská vláda popírá jakýkoliv podíl na těchto vraždách.  

"Ruská vojenská dobrodružství v Čečensku, Gruzii, na Ukrajině a naposledy ve Východní Ghútě vysílají stejnou zprávu: Rusko bude jednat, jak se mu zlíbí, kdy se mu zlíbí, kde se mu zlíbí," zuří aktivistka. Kritizuje, že Evropa neustále krčí rameny s tím, že jde přece o Rusko, a to i v případech, kdy ke krutostem a cílenému násilí dochází přímo u evropských dveří. To je podle Koulajevové důvod, proč se otrava Sergeje a Julie Skripalových v poklidném koutě Anglie týká nás všech, aniž by ale kohokoliv šokovala.

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 15:22 Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Sultán Erdogan ovládne parlament? Turecko čekají v neděli ostře sledované…

23.06.2018 13:24 Ankara - V neděli proběhnou v Turecku prezidentské a parlamentní volby, které se výrazným způsobem…

Jelcinův zeť je Putinovým poradcem. Kreml ho tajil 18 let, média z toho…

23.06.2018 07:52 Moskva - Zpráva, že prezident Vladimir Putin jmenoval svým poradcem zetě Borise Jelcina, vyvolala v…

Po výbuchu plynu v Tatarstánu nejméně jeden mrtvý

22.06.2018 21:44 Moskva - Nejméně jednu oběť si vyžádal výbuch plynové lahve v obytném domě v Tatarstánu.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama