Rusko ignoruje ultimátum. Britské vyhrožování nenechá jen tak, diplomat byl na koberečku

Moskva/Londýn - Ke kauze bývalého agenta Sergeje Skripala se dnes na tiskové konferenci v Moskvě vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Británie podle něj odmítla poskytnout Rusku přístup k informacím o případu.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí oznámila, že Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni nervovou látkou Novičok, kterou v minulosti Moskva vyvinula. Proto se britská vláda domnívá, že je "vysoce pravděpodobné", že Rusko je za čin zodpovědné. Pokud podle premiérky Moskva věrohodné vysvětlení neposkytne do dnešní půlnoci, bude Londýn čin považovat za "nezákonné užití síly ruským státem proti Spojenému království".

"Dřív než předkládat ultimáta by Británie měla dodržet své vlastní závazky vůči mezinárodnímu právu, v daném případě vůči konvenci o zákazu chemických zbraní," komentoval dnes Lavrov britský požadavek.

"Jakmile se objevily pověsti o tom, že ve vztahu ke Skripalovi byla použita látka vyrobená v Rusku, okamžitě jsme oficiálně požádali o možnost látku analyzovat. Na naše absolutně zákonné požadavky jsme ale dostali negativní odpověď, odmítli nás," prohlásil Lavrov. Vyzval britské úřady, aby Rusům umožnily přístup k dokumentaci o Skripalově případu. Odůvodnil to tím, že agentova dcera Julija je občankou Ruské federace.

Podle agentury Reuters dnes ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení zdůraznilo, že Moskva nebude reagovat na britské "ultimátum". Moskva upřesnila, že neodpoví na výzvu Londýna, dokud nezačnou Britové jednat v souladu s Úmluvou o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC), která předpokládá společné vyšetřování při tomto druhu incidentů.

Ruská diplomacie si dnes podle agentury TASS předvolala britského velvyslance Laurence Bristowa, aby oficiálně protestovala proti pondělním výrokům Mayové, že za útokem patrně stojí Rusko. Bristow zase prvnímu náměstkovi ruského ministra zahraničí Vladimiru Titovi řekl, že Londýn trvá na tom, aby Moskva podala vysvětlení k incidentu.

Skripal, který byl agentem ruské vojenské rozvědky, se v 90. letech nechal naverbovat britskou tajnou službou MI6. V roce 2004 byl v Rusku zatčen a o dva roky později odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 ho Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA; od té doby žije Skripal v Británii.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozičník Udalcov skončil kvůli hladovce v nemocnici

19.08.2018 16:52 Moskva - Ruský levicový opozičník Sergej Udalcov byl převezen do nemocnice z vězení, kde si…

Lukašenko vyměnil celou běloruskou vládu, včetně premiéra

18.08.2018 15:26 Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko odvolal předsedu vlády a dalších několik významných…

Putin jede za Merkelovou, zastaví se v Rakousku na svatbě

18.08.2018 08:46 Vídeň/Berlín - Ruský prezident Vladimir Putin dnes zamíří do Německa, kde má jednat s kancléřkou…

Zlom v americko-ruských vztazích? Analytik promluvil o utajovaném dokumentu

18.08.2018 00:01 NÁZOR - Americko-ruské vztahy se nadále zhoršují, konstatuje Josh Cohen v komentáři pro server…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama