Na Ukrajině zajišťují právo a pořádek nacionalistické skupiny. Důvěra v místní policii je velmi nízká

Kyjev – Zdá se, že se Ukrajina začíná dostávat do stejné situace, jako Německo před nástupem Adolfa Hitlera, či poválečné Československo před únorem 1948. Místní lidé ztrácejí důvěru v místní policii, jejíž činnost začínají, čím dál více nahrazovat nevojenské spolky, z velké části spojené s ukrajinským nacionalismem a krajní pravicí. Zahraniční pozorovatelé a novináři jsou tímto stavem znepokojeni a varují před ohrožením místní demokracie.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Příznivci Pravého sektoru (foto: Yuriy Kvach)

Je přibližně půlnoc a v zasněženém lese poblíž Kyjeva vyhlíží skupina čtyř mužů oblečených v černých uniformách a ozbrojených pendreky ilegální dřevorubce. Podle vyjádření jednoho z nich je ukrajinská policie neefektivní, zkorumpovaná nebo pod vlivem alkoholu, a tudíž jim nezbývá nic jiného, než vzít zákon do svých rukou a chránit přírodu před nelegální těžbou dřeva. 

Výše zmíněná skupina mužů však nepatří k ekologickým aktivistům, kteří chtějí bránit les před vykácením, nýbrž k členům Národní milice, ultranacionalistické organizace spojené s ukrajinským azovským hnutím, krajně pravicovou skupinou, jejíž členové se otevřeně hlásí k neonacismu a k ultrapravicové straně Národní korpus.

„Já osobně nevím, proč si nás všichni automaticky spojují s koncentračními tábory jenom proto, že se hlásíme k národnímu socialismu, který je zcela neškodnou politickou ideologií," řekl Alexej, jeden z členů Národních milicí, britskému deníku The Guardian

Kromě ilegální těžby dřeva bojují Národní milice také s pouliční kriminalitou, drogovými dealery a výtržnictvím. Ve svém prohlášení říkají, že se nebojí použít k zajištění pořádku i fyzické násilí.

Jedním z těch případů je blokáda Obecního úřadu v Čerkasech na střední Ukrajině, kde odmítli pustit místní zastupitele z jednání, dokud neschválí nový rozpočet.

Členství v Národních milicích je založené na dobrovolnictví a veškeré jeho aktivity financují podniky a jednotlivci, kteří podporují jejich činnost.

V řadách Národních milic najdeme převážně veterány z ukrajinské čtyřleté války s ruskými separatisty a bývalé fotbalové fanoušky spojené s revolucí v letech 2013-2014 - Euromajdan. Členy Národních milic jsou také mladí lidé, kteří se narodili po rozpadu Sovětského svazu, a kteří navzdory policejním reformám stále nevěří místní justici.

Ačkoliv Národní milice fungují už rok, do povědomí ukrajinského lidu se dostali až minulý měsíc, kdy pochodovalo ulicemi Kyjeva 600 jejich členů, z nichž někteří byli oblečeni ve vojenském oblečení, a jiní naopak měli zakryté obličeje.

Pochod zaštítil poslanec Andrij Biletsky z ultranacionální strany Národní korpus.

„Když autority selžou a nedokáží řešit věci, které jsou pro naší společnost důležité, pak nám, ukrajinskému lidu, nezbývá, než vzít zákon do svých rukou,“ řekl Biletsky ukrajinským médiím.

Přestože ukrajinské zákony povolují existenci nevojenských občanských organizací asistujících v trestním řízení, některým zahraničním pozorovatelům a novinářům připomínal Kyjev Německo před nástupem nacismu, což vzbudilo obavy o demokratické směřování země.

Ačkoliv krajně pravicovou stranu Národní korpus podporuje méně, než 5 % voličů, tak političtí analytici varují, že tomu tak kvůli špatné ekonomicko-sociální situaci nemusí být pořád.

„Znepokojuje nás nárůst nacionalismu na Ukrajině a neschopnost vlády tuto situaci řešit. Příznivci našich aktivit by měli být znepokojeni,“ řekla Tanya Cooper, ukrajinská analytičika Human Rights Watch.
„Jestli se svět obává ukrajinských neonacistů, pak vás můžu ubezpečit, že nám rozhodně nejde o nastolení vlády bílé rasy, nýbrž pouze o změnu naší země k lepšímu,“ řekl Igor Vdovin, mluvčí Národních milic.
Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama