Kosovo dočasně vyřešilo problém, který v EU zpomalil hodiny na mikrovlnkách

Priština - Energetický problém, který v Evropě způsobil zpomalení radiobudíků či hodin v mikrovlnných troubách, se Kosovu podařilo dočasně vyřešit. S odvoláním na nejmenovaného kosovského činitele o tom dnes informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Změna času

Podle evropského sdružení provozovatelů sítí se komplikace mohou objevit znovu, pokud se definitivně neurovná spor Kosova se Srbskem o přenosovou soustavu.

"Již jsme vrátili 20 procent chybějící energie," řekl vysoce postavený činitel z oblasti energetiky. Dodal, že vláda vyčlenila milion eur (25,5 milionu Kč) na nákup elektřiny, aby schodek kompenzovala a vyhnula se podobným problémům v budoucnu.

K tomu, aby se situace už neopakovala, se musí vyřešit několik právních energetických otázek mezi Kosovem a Srbskem. "Diskuse probíhají a účastníme se jich po technické stránce, ale podílí se samozřejmě i Evropská komise," prohlásila mluvčí asociace provozovatelů sítí Entso-e, do které patří asi třicet zemí Evropy včetně Česka.

Podle informace z minulého týdne v propojené kontinentální evropské síti nastal nedostatek energie. Důvodem podle ní byla souhra dvou okolností. Kosovo si bralo více elektřiny, než vyrobilo, a Srbsko od poloviny ledna do 7. března rozdíl nedorovnávalo, ačkoli má povinnost zajistit plynulou dodávku do sítě, když Kosovo nestačí vyrábět dostatek elektřiny.

Spor správců rozvodné sítě v Srbsku a Kosovu zapříčinil mírné kolísání frekvence elektřiny v celoevropské síti. To mělo za následek, že se od poloviny ledna až o šest minut zpožďovaly některé měřiče času. Šlo například o radiobudíky, hodiny na troubách či mikrovlnných troubách nebo na topeních. Postiženo bylo 25 zemí Evropy včetně Česka.

Témata: kosovo | Čas | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po výbuchu plynu v Tatarstánu nejméně jeden mrtvý

22.06.2018 21:44 Moskva - Nejméně jednu oběť si vyžádal výbuch plynové lahve v obytném domě v Tatarstánu.

Trumpův poradce Bolton pojede do Moskvy, asi se setká s Putinem

22.06.2018 19:48 Moskva - Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se chystá sejít s poradcem amerického prezidenta pro…

Putin si u Rusů pohoršil. Jeho popularita klesá

22.06.2018 18:44 Moskva - Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina výrazně poklesla kvůli růstu cen benzinu a…

Důkazy o chemických útocích v Sýrii jsou podvrh? Ruský generál se vysmíval…

22.06.2018 16:28 Moskva - Rusko dnes kritizovalo USA a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama