Obvinění z útoku Putinovi hraje do karet? Může si hrát na neohroženého ochránce Rusů

Moskva – Obvinění z organizované vraždy (zatím nedokonané) a následná diplomatická krize jen pár dní před volbami by většině politiků zlomily vaz. To však neplatí u Vladimira Putina.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Vladimir Putin

Naopak by se dalo říci, že poslední události okolo otrávení bývalého agenta Sergeje Skripala se Vladimiru Putinovi náramně hodí. Současný ruský prezident je díky nim v očích Rusům opět tím tvrdým, nekompromisním vůdcem, který se nebojí jít proti západu.

A pokaždé, když Putinův režim některý ze západních politiků obviní z podílu na Skripalově otravě, přiskočí ruskému vůdci na volební účet pár virtuálních procent.

Zatímco ze Západu tak zní na Putinovu adresu ostrá kritika, současná hlava ruského státu plánuje svůj poslední velký předvolební mítink. Ten proběhne na Krymu, čili na místě, jež Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo, díky čemuž je na zemi uvalena řada sankcí. Náhoda? Nikoliv, naopak jasný vzkaz Putina směrem k EU a USA – nebojím se vás.

Nejen že Putinovi nejnovější diplomatická krize nevadí, jemu dokonce vyhovuje. Současný ruský prezident se tak opět jednou může stavět do role ochránce země, který Rusy ubrání před nepřátelským západem. „Je klidně možné, že Putin roztržku se západem vyvolal záměrně, aby si pomohl u svých voličů.“ řekl pro server Politico.eu expert na ruskou politiku Matthew Rojansky.

Není sice pochyb, že Putin ve volbách zvítězí, ale pouhé vítězství mu nestačí. Potřebuje totiž velmi přesvědčivý a silný výsledek, který mu pomůže jeho autokratický režim i nadále legitimizovat. A k tomu musí mobilizovat dostatečné množství voličů. Mobilizačním nástrojem mu je (opět) vnější nepřítel.


Z pozorovatelů, jež se delší dobu zabývají ruskou politikou, to překvapí málokoho. V podstatě již od roku 2012 je hlavním politickým tématem Vladimira Putina „obrana“ Rusů před západem. Je to vlastně obehraná písnička, u níž se mění jenom kulisy – jednou je to „zlý západ proti Rusku“ na Ukrajině, jindy v Sýrii, jindy zase v sankční válce.

Poslední průzkumy přisuzují Putinovi preference zhruba ve výši 70%. S jeho ziskem ale mohou zahýbat ještě problémy, s jimiž se Rusko potýká – ztráty v Sýrii a na Ukrajině, nebo stagnující ekonomika. Pokus o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery ale může Putinovi jedině pomoci.  

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama