Otrava Skripala je komplot britských a amerických tajných služeb, myslí si Rusové

Moskva - Podezřelá otrava bývalého ruského agenta Seregeje Skripala a jeho dcery hýbe světovými novinami. Zápádní vůdci včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, jsou přesvědčeni o tom, že za celou záležitostí stojí Rusko. Hlavním obviňujícím hlasem je britská premiérka Theresa Mayová, která to považuje „velmi pravděpodobné.“ Rusové si však myslí opak.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Sergej Skripal

Dmitrij Babich, politický analytik se sídlem v Moskvě, řekl stanici Al-Džazíra, že ruská veřejnost nevěří, že by Putin či ruské zpravodajské služby byly schopné uskutečnit tak znepokojující čin jako je otrava člověka na veřejném místě velmi nebezpečnou látkou. Podle nich se jedná o krycí manévr britských a tajných služeb, který má vrhnout temné světlo na Rusko a jeho vůdce, který se chystá obhájit prezidentský mandát ve volbách.

Sergej Markov, ředitel institutu politologických studií v Moskvě, otevřeně obvinil Mayovou, že se tímto způsobem snaží odvrátit pozornost britské veřejnosti od vnitřních problémů, s kterými se potýká její vláda jako je např. Brexit. Podle něj britské tajné služby pravděpodobně zorganizovaly smrt muže, „kterého už nepotřebovaly.“

Podobně se vyjadřují i ruští političtí činitelé. Vyacheslav Volodin, mluvčí ruského parlamentu, tvrdí, že Mayová je „velmi neohrabaná ve svých snahách hodit obvinění od britské strany.“ Podle Volodina veškerá zodpovědnost za ruské státní příslušníky, kteří opustili Rusko, je na Británii.

Použití „špinavé“ zbraně

Mayová je přesvědčena o tom, že Skripal a jeho dcera byli otráveni nervovým plynem vojenského původu známého jako Novičok. Svého času údajně nejmocnější chemická zbraň světa byla vyvíjena sovětskými inženýry od 70. let. Ruské vedení obvinění popírá a tvrdí, že veškeré své chemické zbraně v souladu s mezinárodními závazky zlikvidovalo.

Ruský list Kommersant se odvolává na vyjádření bývalých ruských špionů je použití této látky považováno za špinavou metodu zabíjení, které se používá, když se chce vzbudit zájem veřejnosti. Profesionálové, kteří nechtějí, aby se o jejich činech vědělo, spoléhají na „jemnější“ sofistikovanější metody, tvrdí agenti.

Skripal a jeho dcera jsou nyní v nemocnici. Jeden z tvůrců látky, Víl Mirzajanov, však tvrdí, že i kdyby se dostali z kritického stavu, nemají šanci se uzdravit. Mirzajanov je přesvědčen, že za celou věcí stojí Rusko, protože nikdo jiný nezná tajné složení substance. Podle některých ruských médií v Mirzajanov nyní v USA, kam měl emigrovat v 90. letech za svůj kritický článek, podle kterého ruské úřady nedodržují mezinárodní závazky zakazující utváření chemických zbraní.  

ČT připomíná, že jediné známé použití Novičoku bylo dokumentováno v roce 1995. Vrah, který se sám přiotrávil a postoupil tajnou léčbu v Moskvě, potřel sluchátko mikrofonu bankéře Ivan Kivelidiho a jeho sekretářky. Při vyšetřování bylo zjištěno, že látku získal od pracovníka pobočky Státního vědeckovýzkumného ústavu organické chemie a technologie ( GNIIOChT) ze Saratovské oblasti. Právě GNIIOChT měl vyvinout látku v 80.letech, jeho výzkumníci za to prý dostali Leninovu cenu, jedno z nejvyšších sovětských státních vyznamenání.

Ruské pochybnosti

Markov z Institutu politických studií je přesvědčen o tom, že použití Novičoku svědčí spíše o zapojení amerických než ruských služeb. Američané dle něj měli po pádu SSSR přístup do továrny, kde se látka vyráběla. „Americké a britské zpravodajské služby mají velmi silnou spolupráci a já jsem si 100% jistý, že Britové dostali tento nervový plyn Novičok od nich pro tuto provokaci,“ tvrdí Markov. Cílem je dle něj omezit ruskou globální moc.

Ruská média publikovala celou řadu informací zpochybňující britskou verzi. Bývalý ruský hlavní lékař Gennadij Oniščenko novinářům řekl, že látka, která Skripala otrávila, mohla být vyrobena i na Západě. Podle Sergeje Gončarova, jehož ruská média označují za veterána protiteroristických operací, se ruské tajné služby už před několika desetiletími útoků na "přeběhlíky" zřekly.

Britové požadovali od Rusů vysvětlení celé situaci do včerejší půlnoci. Žádné takové ale nepřišlo. Podle britských médií by britskou rozhněvanou reakcí mohlo být vykázání ruských diplomatů z Británie či sankce vůči ruských oligarchům z Putinova okolí, kteří vlastní nemovitosti v Británii. Mluví se též o omezení vysílacích práv ruské televize RT.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama