Rusko volí prezidenta. Putin už hlasoval, dochází k podvodům

Moskva - Rusové volí prezidenta, na výběr mají z osmi kandidátů. Na Čukotce a Kamčatce už skončilo hlasování, které začalo v neděli ráno místního času (sobota večer SEČ). V Moskvě se volební místnosti za silného mrazu otevřely dnes v 8:00 místního času (6:00 SEČ). Jednoznačným favoritem je Vladimir Putin, který tak má před sebou už čtvrtý mandát.

Přidejte svůj názor 141 komentářů

Ruská vlajka

K volbám bylo přizváno 109 milionů oprávněných voličů. Hlasování trvá od 8:00 do 20:00 místního času, tedy vzhledem k časovému pásmu pro Kaliningrad skončí v 19:00 SEČ. Po skončení se očekávají odhady výsledků, následovat budou průběžně předběžné výsledky podle sčítání hlasů. Konečné výsledky má ústřední volební komise ohlásit do tří dnů.

Účast překročila čtyři hodiny před uzavřením volebních místností hranici padesáti procent. Oznámila to ústřední volební komise. Ve většině regionů včetně hlavního města Moskvy jsou voliči mnohem aktivnější, než tomu bylo v minulých volbách v roce 2012, uvedla komise. Zvlášť vysoká je prý volební účast mládeže.

"V této volební kampani jsme prokázali maximum úcty k voliči a přesvědčili jsme ho, že na jeho hlasu záleží," řekl novinářům místopředseda ústřední volební komise Nikolaj Bulajev. "Práce se vedla nejen na federální úrovni, mnohé udělaly i regiony," řekl a dodal, že u některých volebních místností čekali voliči ve frontách.

Svůj hlas už odevzdali i někteří prezidentští kandidáti, mezi nimi stávající hlava státu a jednoznačný favorit Vladimir Putin, komunistický kandidát Pavel Grudinin nebo opoziční politik a kritik Kremlu Grigorij Javlinskij.

zdroj: YouTube

Na Čukotce, kde se volební místnosti už uzavřely, se hlasování podle předběžných odhadů zúčastnilo 63,86 procent, tedy 148.000 voličů. To je o sedm procent více než v roce 2012, uvedla RIA Novosti. Stoprocentní volební účastí se pak podle agentury Interfax chlubí deset vesnic na Dálném východě Ruska.

Průběh dnešního hlasování sleduje zhruba 145.000 pozorovatelů, z toho 1500 zahraničních nebo z řad ruské opozice. Nejvíce pozorovatelů je podle šéfky volební komise Elly Pamfilovové z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), organizace do Ruska vyslala 580 lidí. Mise OBSE se však nezabývá průběhem voleb na ukrajinském Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Nevládní hnutí Golos informovalo o desítkách přestupků, včetně nesrovnalostí v počtu volebních lístků, umístění volebních uren mimo pozorovací kamery nebo registrace voličů na poslední chvíli. Organizace také oznámila, že jedna z jejích pozorovatelek zmizela poté, co nahlásila odevzdání několika hlasů jednou osobou.

Podle serveru Mediazona v jedné z moskevských volebních místností hromadně hlasují vysokoškolští studenti. Jejich jména i fakultu, na které studují, si u východu z místnosti zaznamenávají na archy. Jedná se prý o soutěž.

Volební komise zatím obdržela 1200 stížností na porušení hlasovacích procedur a každou prověří, prohlásil Bulajev. K nejvážnějšímu problému prý došlo ve městě Ljubercy u Moskvy, kde v jednom z okrsků voliči vhazovali do uren více hlasovacích lístků. Viníkům hrozí trestní stíhání.

Stížnosti podle předsedkyně volební komise Elly Pamfilovové přicházejí i z Čečenska, přestože tamní vůdce Ramzan Kadyrov se na sociálních sítích pochlubil, že žádné prohřešky zaznamenány nebyly.

Vstupte do diskuze (141)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští dozorci bili vězně do bezvědomí. Advokátka zveřejnila VIDEO, teď jí…

23.07.2018 14:29 Moskva - Dozorci z nápravného zařízení ve městě Jaroslavl bili vězně gumovými obušky po nohou,…

Katastrofa byla blízko. Pes za letu otevřel zavazadlový prostor Boeingu 737

23.07.2018 13:25 Moskva - V neděli musel nouzově na moskevském letišti Šeremeťjevo přistát Boeing 737 z Petrohradu.…

Ukrajina jedná s Evropou a USA o protiruských sankcích

21.07.2018 21:19 Kyjev - Ukrajina jedná se Spojenými státy a evropskými spojenci o zavedení sankcí proti ruským…

Lavrov si telefonoval s Pompeem, žádal propuštění Butinové

21.07.2018 17:34 Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonátu s Mikem Pompeem žádal propuštění Rusky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama