Balkánský řezník Mladić se odvolal proti doživotnímu rozsudku

Bělehrad - Mezinárodní tribunál nepravomocně uložil doživotí Ratko Mladićovi za zločiny během války v Bosně. Bývalý velitel bosenskosrbské armády se dnes proti verdiktu odvolal.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Radko Mladič

Mladičovi právníci žádají o zrušení verdiktu nad svým klientem a jeho propuštění, uvedla agentura AFP. Advokáti se od začátku loňského roku snažili dosáhnout dočasného propuštění Mladiče, aby mohl být léčen v zahraničí, neboť podle nich trpí demencí. Odvolávají se na srbského lékaře, který dříve tvrdil, že Mladić není zdravotně schopen se jednání soudu účastnit.

Mladičovi se přezdívá Balkánský řezník. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu jej odsoudil loni v listopadu. Uznal ho vinným v deseti z 11 bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995.

Vinen je rovněž ze zločinů proti lidskosti a z porušení zákonů nebo zvyklostí válečného práva. Rozsudek je ale prvoinstanční a obhajoba již dříve oznámila, že se proti němu odvolá. Agendu ICTY převzali soudci Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT).

Válka v Bosně a Hercegovině byla nejkrvavějším válečným konfliktem v Evropě od druhé světové války. Vyžádala si kolem 100.000 lidských životů a dodnes je několik tisíc lidí nezvěstných.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se antisemitismus stává součástí mainstreamu. Významnou roli v…

21.07.2018 11:51 Berlín - Na počátku dvacáté století byl v Německu velmi rozšířený antisemitismus. Jeho plody byla…

Český kamion na ukrajinské dálnici sejmul mikrobus, zemřelo 10 lidí + VIDEO

20.07.2018 20:15 Aktualizováno Kyjev - Tragická nehoda se stala v pátek dopoledne na Ukrajině. Na dálnici u města Žitomir se…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 19:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

Putin lavíruje. Důchodová reforma se mu nelíbí, bez ní se ale systém…

20.07.2018 17:00 Kaliningrad - Ruský prezident Vladimir Putin se dnes poprvé veřejně vyjádřil k návrhu penzijní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama