Urbi et orbi: Papež prosil o ovoce míru. Na vigilii pokřtil uprchlíka-hrdinu

Vatikán - Papež František dnes před tradičním požehnáním Městu a světu (Urbi et orbi) pronesl mírové velikonoční poselství. Přeje si konec "probíhajícího vyvražďování" v Sýrii či "ovoce moudrosti" pro osoby odpovědné za řešení diplomatické krize kolem KLDR.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Vatikán, ilustrační foto

Z centrálního balkonu Svatopetrské baziliky prosil papež Boha o "ovoce míru pro celý svět, počínaje milovanou a sužovanou Sýrií, jejíž populace je vyčerpána válkou, která nemá konce". František dále vyzval všechny odpovědné politiky a vojáky, aby pracovali na okamžitém ukončení bojů a umožnili tak návrat milionů uprchlíků.

Následně žádal o usmíření "ve Svaté zemi, stižené opět v těchto dnech otevřenými konflikty, jichž nejsou ušetřeny ani bezbranné osoby". V pátek při střetech izraelských vojáků a demonstrantů v palestinském Pásmu Gazy přišlo o život nejméně 15 lidí, což je nejhorší moment izraelsko-palestinského konfliktu od roku 2014.

František dnes také podpořil dialog na Korejském poloostrově, který podle něj napomáhá rozvoji harmonie, a doufá že odpovědné osoby bude provázet moudrost a rozvaha. Dle papeže by se nemělo zapomínat ani na konflikt v Jižním Súdánu nebo problémy ve Venezuele, kde oběti útlaku "žijí v jistém druhu cizí země uvnitř vlastního státu".

Zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které si dnes křesťané připomínají, označil František za zdroj naděje pro lidstvo. "Naše víra se rodí ráno na Velikonoce: Ježíš žije! Tato zkušenost je jádrem křesťanského poselství," napsal ráno milionům svých sledujících na sociální síti twitter.

Sťastné Velikonoce popřál věřícím na Svatopetrském náměstí František už pošesté. Posluchače přitom vyzval, aby pomohli učinit přítrž "tolika nespravedlnostem" dnešního světa. Kromě již zmíněných ohnisek napětí hovořil také o Ukrajině, Jemenu a Kongu, ale také o širších problémech, jakými jsou hlad, nezaměstnanost, vylučování migrantů a uprchlíků v "současné kultuře plýtvání", obchod s drogami, bílým masem a moderní formy otroctví.

Z ne zcela zaplněného náměstí a navazující Ulice smíření přihlížely projevu desítky tisíc lidí. Ti museli na cestě do Vatikánu projít filtrem přísných bezpečnostních opatření podobným těm na letištích, přičemž první kontroly se prováděly stovky metrů od prostranství před bazilikou.

Na 10.000 lidí přišlo na sobotní vigilii ve Svatopetrské bazilice, na které papež jako obvykle vítal nové členy katolické církve. Mezi osmi pokřtěnými osobami byl také 31letý uprchlík z Nigérie John Ogah, kterého italský tisk označoval za "migranta-hrdinu" poté, co v září překazil Italovi ozbrojené přepadení římského supermarketu.

Ogah zločince zastavil, když unikal z místa činu s ukradenými 400 eury (přes 10.000 korun), avšak protože v Itálii neměl povolení k pobytu, po příjezdu policie raději zmizel. Úřady jej ale na základě záběrů z bezpečnostních kamer našly a odměnily jej pomocí při vyřizování dokladů. Policejní kapitán Nunzio Carbone, který pracuje ve čtvrti, kde uprchlík dříve žebral, byl v sobotu večer při křtu jako Ogahův kmotr.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozičník Udalcov skončil kvůli hladovce v nemocnici

19.08.2018 16:52 Moskva - Ruský levicový opozičník Sergej Udalcov byl převezen do nemocnice z vězení, kde si…

Lukašenko vyměnil celou běloruskou vládu, včetně premiéra

18.08.2018 15:26 Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko odvolal předsedu vlády a dalších několik významných…

Putin jede za Merkelovou, zastaví se v Rakousku na svatbě

18.08.2018 08:46 Vídeň/Berlín - Ruský prezident Vladimir Putin dnes zamíří do Německa, kde má jednat s kancléřkou…

Zlom v americko-ruských vztazích? Analytik promluvil o utajovaném dokumentu

18.08.2018 00:01 NÁZOR - Americko-ruské vztahy se nadále zhoršují, konstatuje Josh Cohen v komentáři pro server…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama