Arménie má nového prezidenta, vláda podala demisi

Jerevan - V Arménii dnes převzal funkci nový prezident Armen Sarkisjan a vláda premiéra Karena Karapetjana v souladu s ústavou podala demisi. Frakce parlamentu v příštích dnech zahájí volbu nového premiéra, ale výsledek jerevanská média označují za prakticky jistý.

Přidejte svůj názor

Arménská vlajka

Novou vládu povede dosavadní prezident Serž Sargsjan, který dnes ukončil svůj druhý pětiletý mandát. Kandidovat potřetí mu ústava zakazuje.

Jihokavkazská země aktem inaugurace nové hlavy státu ukončila proces přechodu z prezidentského na parlamentní systém, v němž výkonná moc přechází z prezidenta na předsedu vlády.

Sargsjana, jehož Republikánská strana má většinu v parlamentu, opozice obviňuje, že přechod na nový systém vládnutí prosadil s cílem udržet se po vypršení prezidentského mandátu u moci. 

Sarkisjan byl prezidentem zvolen počátkem března, jeho kandidaturu podpořilo 90 ze 101 poslanců arménského parlamentu. Do nejvyšší ústavní funkce ho navrhla vládní Republikánská strana a její koaliční partner Dašnakcuťun, levicově nacionalistická formace. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se antisemitismus stává součástí mainstreamu. Významnou roli v…

21.07.2018 11:51 Berlín - Na počátku dvacáté století byl v Německu velmi rozšířený antisemitismus. Jeho plody byla…

Český kamion na ukrajinské dálnici sejmul mikrobus, zemřelo 10 lidí + VIDEO

20.07.2018 20:15 Aktualizováno Kyjev - Tragická nehoda se stala v pátek dopoledne na Ukrajině. Na dálnici u města Žitomir se…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 19:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

Putin lavíruje. Důchodová reforma se mu nelíbí, bez ní se ale systém…

20.07.2018 17:00 Kaliningrad - Ruský prezident Vladimir Putin se dnes poprvé veřejně vyjádřil k návrhu penzijní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama