Mayová má problém: Exvoják a konzervativní poslanec vysvětluje, proč je operace v Sýrii špatná

Londýn - Jak se ukazuje, proti úderu v Sýrii je čím dál více západních politiků. Revolta se šíří i v Británii. A to nejen mezi opozicí, kde se proti premiérce Therese Mayové velmi silně ozývá předák labouristů Jeremy Corbyn. I v její vlastní straně jsou silné hlasy proti intervenci v Sýrii.. V komentáři pro The Indepedent svůj odmítavý postoj vysvětluje Bob Seely, bývalý kapitán britské armády a současný konzervativní poslanec.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Theresa Mayová

„Přestože Francie a USA,“ začíná svojí úvahu Seely, „podpořily Velkou Británii v kauze Skripal, Británie by automaticky s nimi do operace proti Sýrii jít neměla. “ Seely jako voják, který zažil boje v Afghánistánu a Iráku, chápe možnosti použití síly.  Podle něho je v případě Sýrie, letecká akce nejen zbytečná, ale i nebezpečná.Na obhajobu svého postoje poté uvádí několik důvodů:

„Za prvé: Asad vyhrál. S podporou ruského letectva a Iránských vojenských poradců se mu podařilo opozici porazit. A k tomu, aby zabíjel své vlastní lidi, už plyn nebude potřebovat," hodnotí stav věcí bývalý voják.

Za druhé: v Sýrii bylo 34 potvrzených útoků plynem před jeho použitím v Důmě. Z dvaceti použití této zakázané zbraně byl obviněn OSN Asad. „Tak proč najednou kvůli tomu útočit?“ ptá se Seeely. Použití plynu není podle něj samozřejmě v pořádku, ale nyní je již pozdě moralizovat. Rozhodná akce měla být provedena v roce 2013, kdy byl Asad na kolenou, a v zemi nebyli ani Rusové ani Íránci. Nyní je na akci pozdě.

Ve třetím bodě pak podle konzervativního poslance nejsou spojenecké síly v Sýrii dostatečně silné, na to, aby nějak změnily situaci. Hlavním úkolem jednotek, které byly v Sýrii, bylo porazit Islámský stát. To se podařilo a jednotky se stáhly. Naopak, se celá tato operace, může změnit v prospěch Kremlu. Pokud by při ní zemřeli ruští vojáci, bylo by to nepochybně vhodným materiálem pro ruskou propagandu.

Za čtvrté pak podle něj, Syřané, které zná, tvrdí: „Už teď jsou naši příbuzní zabíjeni bombami. Jak nám pomůže další bombardování?“  

Poslední, pátý bod, je nejzávažnější. Ať již bude provedena akce jakékoliv velikosti, může dojít ke konfrontaci s Ruskem. Ta pak může přerůst v globální nukleární válku. „Toto nebezpečí,“ varuje Seely, „ je vysoké. Nedělejme dnes rozdíl mezi Kremlem a Bílým domem. V obou sedí muži s velkými egy, kterým nevadí použití síly. Pokud se jim to bude hodit i té nukleární,“ varuje Seely. Do budoucna by se proto měl Západ snažit pochopit Kreml a vybudovat jasnou a pevnou vlastní sebeobranu před podobnými krizemi. Podle bývalého vojáka je trestné bombardování „zlobivých zemí“ bez další strategie postupu, zbytečným a nemorálním gestem, které může při posilování Ruska a dalších zemí vést místo studených válek k těm horkým, uzavírá svoji glosu konzervativní poslanec.  

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český kamion na ukrajinské dálnici sejmul mikrobus, zemřelo 10 lidí + VIDEO

20.07.2018 20:15 Aktualizováno Kyjev - Tragická nehoda se stala v pátek dopoledne na Ukrajině. Na dálnici u města Žitomir se…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 19:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

Putin lavíruje. Důchodová reforma se mu nelíbí, bez ní se ale systém…

20.07.2018 17:00 Kaliningrad - Ruský prezident Vladimir Putin se dnes poprvé veřejně vyjádřil k návrhu penzijní…

Rusko chce s USA organizovat návrat syrských uprchlíků

20.07.2018 16:48 Moskva - Rusko zaslalo Spojeným státům podrobný návrh na organizaci návratu syrských uprchlíků.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama