Česko dalo smlouvu s Vatikánem k ledu? Papežův sekretář se na ni vyptával

Vatikán - Oficiální pozvání papeže Františka do České republiky při jednání české delegace dnes ve Vatikánu nezaznělo. Ministr kultury Ilja Šmíd ale státnímu sekretáři Pietru Parolinovi tlumočil přání, aby hlava katolické církve Česko navštívila. Šmíd to řekl po setkání s druhým mužem Vatikánu novinářům. Schůzky se zúčastnil také tajemník pro styky se státy Paul Gallagher, který se české strany ptal na osud smlouvy s Vatikánem. Náměstek ministerstva zahraniční Jakub Dürr novinářům řekl, že na smlouvě pracují experti, politicky se ale nyní neřeší.

Přidejte svůj názor

Papež František

"Otázka byla položena vatikánskou stranou, co se stalo se smlouvou od roku 2002 a jak to vypadá s ratifikací," uvedl s tím, že odpověď byla stejná jako při setkání Gallaghera s tehdejším ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem loni v Praze. "Na naší úrovni pracovní se vede dále debata expertů, zatímco politicky se samozřejmě smlouva za stávající vlády neřeší," řekl Dürr.

Loni ale Gallagher, jenž je jakýmsi ministrem zahraničí papežského státu, uvedl, že dosud neschválená česko-vatikánská smlouva není podle něj problémem pro bilaterální vztahy. Současná podoba vzájemné komunikace Svatému stolci vyhovuje a považuje za užitečné vést dialog o vzájemné spolupráci v oblastech obsažených v bilaterální smlouvě, uvedl tehdy.

Po dlouhým letech přerušení diplomatických vztahů byla sice vyjednána smlouva ČR s Vatikánem, nicméně Parlament ČR ji v roce 2003 neschválil. Sněmovně připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. ČR je přitom jednou z posledních zemí Evropy, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou.

Šmíd dnes řekl, že na programu schůzky se zástupci Vatikánu se probírala i možnost přímo ve Vatikánu připomenout desáté výročí, které příští rok uplyne od poslední návštěvy hlavy katolické církve v ČR. Františkův předchůdce Benedikt XVI. přijel v září 2009 a sloužil mše pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi, ve středočeském městě uctil památku svatého Václava. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II.

Podle Šmída se dnes mluvilo také o úloze kultury v Evropě, o migraci a o tom, jak se Česko dívá na migraci v Evropě. "Vyjádřili jsme velké díky Svatému stolci za to, že umožnil repatriaci (kardinála Berana) velmi rychle, jednání trvala jen pár měsíců. Stejně tak za to, že byly po celých téměř 50 let ostatky kardinála Berana uloženy na velmi čestném místě," řekl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský server: Pražské jaro mělo likvidovat ČSSR dle scénáře USA

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Moskva - Ruský internetový magazín Svobodnaja pressa dnes napsal, že sovětská vojska v…

Ruský historik, který nesnáší Čechy: Sovětský svaz v srpnu 1968 bránil to…

20.08.2018 21:50 Aktualizováno Moskva - Konzervativní ruský politolog Stanislav Smagin ve zvlášť černých barvách popisuje…

Útočné zbraně ve vesmíru? USA otravují mezinárodní vztahy, rozohnil se…

20.08.2018 20:51 Aktualizováno Moskva - Bílý dům před dvěma týdny oznámil, že Spojené státy do roku 2020 vytvoří organizační…

Srpnová invaze otřásla Ukrajinou včetně Krymu. KGB zaznamenala tisíc…

20.08.2018 19:27 Kyjev - Historik Oleh Bažan dnes v rozhovoru pro pro ukrajinské vysílání Rádia Svobody uvedl, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama