EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká Tusk

Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu. Během návštěvy Bělehradu to dnes uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk. Srbsko, Bosna, Kosovo, Albánie, Makedonie a Černá Hora jsou kandidáty na členství v Evropské unii, region ale stále brzdí dopady válek v bývalé Jugoslávii v 90. letech, poznamenala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Tusk

Tusk se v srbské metropoli setkal s prezidentem Aleksandarem Vučičem a tématem jejich jednání byla hlavně příprava západobalkánského summitu, který se bude konat 17. května v sousedním Bulharsku. Tato balkánská země se stala členským státem EU v roce 2007 a v letošním prvním pololetí nynější osmadvacítce předsedá.

"Evropská unie je připravená a chce zůstat tím nejspolehlivějším partnerem Srbska a celého západního Balkánu," prohlásil Tusk po schůzce s Vučičem. "Na našem summitu v Sofii znovu potvrdíme, že jsme připraveni pracovat na začlenění (těchto zemí) do EU," dodal v srbštině.

Ze šestice západobalkánských zemí jsou Srbsko a Černá Hora na cestě k unii nejdál. Přístupové rozhovory Černá Hora zahájila v roce 2012, Srbsko v lednu 2014. Jak uvedla nedávno Evropská komise, nyní musejí obě země projevit "silnou politickou vůli", pokračovat v reformách, zesílit boj proti korupci a organizovanému zločinu a vyřešit své spory se sousedními státy. Do EU by pak mohly vstoupit v roce 2025.

Termín rozšíření Evropské unie o státy západního Balkánu členské země osmadvacítky rozděluje. Maďarsko volá po přijetí Srbska a Černé Hory už v roce 2022. Rychlejší integraci západního Balkánu, kde narůstá vliv Ruska a Číny, podporují i Polsko, Itálie a Rakousko. Německo a Francie jsou ale zdrženlivé. Evropská unie je hlavním investorem a obchodním partnerem regionu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský server: Pražské jaro mělo likvidovat ČSSR dle scénáře USA

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Moskva - Ruský internetový magazín Svobodnaja pressa dnes napsal, že sovětská vojska v…

Ruský historik, který nesnáší Čechy: Sovětský svaz v srpnu 1968 bránil to…

20.08.2018 21:50 Aktualizováno Moskva - Konzervativní ruský politolog Stanislav Smagin ve zvlášť černých barvách popisuje…

Útočné zbraně ve vesmíru? USA otravují mezinárodní vztahy, rozohnil se…

20.08.2018 20:51 Aktualizováno Moskva - Bílý dům před dvěma týdny oznámil, že Spojené státy do roku 2020 vytvoří organizační…

Srpnová invaze otřásla Ukrajinou včetně Krymu. KGB zaznamenala tisíc…

20.08.2018 19:27 Kyjev - Historik Oleh Bažan dnes v rozhovoru pro pro ukrajinské vysílání Rádia Svobody uvedl, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama