Přehlídka na RUdém náměstí (ŽIVĚ) | video: YouTube

Nejvyšší ruský představitel v projevu vyzdvihl klíčovou roli, kterou sehrála sovětská armáda v porážce nacistického Německa. Zároveň obecně kritizoval snahy "válečné události zkreslovat a tím přepsat dějiny", tedy snižovat zásluhy sovětského lidu. "Nikdy nedovolíme, aby se to stalo," zdůraznil.

Nicméně rovněž ujistil, že "Rusko je otevřené dialogu o všech otázkách zajištění globální bezpečnosti" a že "je připravené ke konstruktivnímu rovnoprávnému partnerství v zájmu shody, klidu a pokroku na planetě".

I letos ruská armáda využila přehlídku k ukázce své síly a k předvedení nejmodernějších zbraní. Před tribunou, na níž stál Putin s dalšími politickými a vojenskými činiteli, nejprve pochodovaly šiky více než 13.000 vojáků. Poté defilovalo 159 kusů vojenské techniky, včetně nových tanků Armata, transportérů Bumerang, robotických vozidel Uran-6 a Uran-9 či bezpilotních strojů Korsar a Katran. Poprvé se představila bojová vozidla na podporu tanků Terminator.

Ukázkový let rovněž předvedlo 75 bojových letounů a vrtulníků. Byly mezi nimi dvě nejnovější ruské stíhačky páté generace Su-57 a také dva bojové letouny MiG-31K s raketami Kinžal. Tyto střely údajně létají hypersonickou rychlostí, tedy pětinásobně rychleji než zvuk, a podle tvrzení ruské armády je v současné době nedokáže zastavit žádná protiletecká obrana na světě.

Po přehlídce Putin položil květy k pomníku neznámého vojína v Alexandrovském parku u Kremelské zdi. Tohoto aktu se spolu s ním letos zúčastnili srbský prezident Aleksandar Vučić a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kteří jsou v Moskvě na návštěvě.

Součástí oslav výročí porážky hitlerovského Německa je již tradiční akce Nesmrtelný pluk - pochody lidí s portréty jejich blízkých, kteří padli ve válce. Koná se nejen v ruských městech, ale i jinde ve světě. V Moskvě by se jí podle agentury TASS dnes odpoledne mělo zúčastnit kolem milionu lidí.

Takzvaný Den vítězství se v Rusku i ve většině postsovětských republik slaví 9. května, tedy o den později než na Západě včetně Česka. Vysvětluje se to tím, že v okamžiku německé kapitulace v Berlíně 8. května 1945 bylo v Moskvě, vzhledem k časovému posunu, už po půlnoci.

– EuroZprávy.cz / ČTK

reklama
reklama