Přeroste Sýrie v globální konflikt? Polovina Rusů má strach, obavy přiznal i Západ

Moskva - Více než polovina Rusů, konkrétně 57 procent, se obává, aby konflikt v Sýrii nepřerostl ve třetí světovou válka. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada, o jehož výsledcích dnes informovala ruská média.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Ruské bojové letectvo v Sýrii

Podle průzkumu 16 procent dotázaných má "silné obavy", aby syrský konflikt nepřerostl v konflikt globální, dalších 41 procent účastníků připustilo "jisté obavy" v tomto směru. Naopak 38 procent nemělo žádné zvláštní či vůbec žádné obavy z vypuknutí třetí světové války.

Obdobný průzkum podniklo stejné středisko na podzim 2016 a tehdy obavy z globalizace syrského konfliktu vyjádřilo 48 procent Rusů.

Sociologové vysvětlují růst obav ze světové války jako důsledek vyostření konfliktu v Sýrii v podobě, v jaké je zobrazován v médiích. "Kromě toho je tu obecně rostoucí nestabilita a nepředvídatelnost mezinárodních vztahů," uvedl Stěpan Gončarov z Levady.

Obavy z vypuknutí globálního konfliktu kvůli Sýrii zaznívají i na Západě, podotkla ruská redakce BBC na svém webu a připomněla lednový průzkum společnosti YouGov mezi obyvateli devíti západních zemí. Obavy, že svět se blíží k nové světové válce, vyjádřilo tehdy 64 procent dotázaných Američanů či 61 procent Britů.

BBC také podotkla, že podle průzkumů Rusové podporují ruské tažení v Sýrii v mnohem menší míře, než v případě konfliktu na východě Ukrajiny. Kupříkladu loni v září, dva roky po začátku tažení, bylo pro ukončení operace skoro polovička dotázaných. Jen 30 procent se vyslovilo pro pokračování.

Konflikt v Sýrii trvá od roku 2011. Rusko se v něm vojensky angažuje od podzimu 2015, kdy ruská letadla začala bombardovat odpůrce režimu Bašára Asada, ruského spojence v Damašku, kritizovaného Západem. Situace se prudce vyostřila po údajném nasazení chemických zbraní, na což USA, Británie a Francie zareagovaly raketovými útoky na objekty spjaté s výrobou chemických zbraní. Ke konfrontaci mezi velmocemi nedošlo, ruská odpověď se omezila na tvrdé odsouzení "agrese proti suverénnímu státu".

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozičník Udalcov skončil kvůli hladovce v nemocnici

19.08.2018 16:52 Moskva - Ruský levicový opozičník Sergej Udalcov byl převezen do nemocnice z vězení, kde si…

Lukašenko vyměnil celou běloruskou vládu, včetně premiéra

18.08.2018 15:26 Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko odvolal předsedu vlády a dalších několik významných…

Putin jede za Merkelovou, zastaví se v Rakousku na svatbě

18.08.2018 08:46 Vídeň/Berlín - Ruský prezident Vladimir Putin dnes zamíří do Německa, kde má jednat s kancléřkou…

Zlom v americko-ruských vztazích? Analytik promluvil o utajovaném dokumentu

18.08.2018 00:01 NÁZOR - Americko-ruské vztahy se nadále zhoršují, konstatuje Josh Cohen v komentáři pro server…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama