Putin je na vrcholu? Expert promluvil o ruském "zázraku"

NÁZOR - Při otevření Kerčského mostu minulý týden Vladimir Putin užil k popisu nové stavby náboženskou terminologii, poukazuje Andrej Kolesnikov v komentáři pro server Moscow Times. Politický analytik z think tanku Carnegie Moscow Center připomíná, že podle ruského prezidenta je devatenáctikilometrové spojení mezi Ruskem a Krymským poloostrovem "zázrakem".

Přidejte svůj názor 153 komentářů

Vladimir Putin

Posvátné místo pro Rusy

Rusko dávalo anexi Krymu historický a náboženský nádech od samotného začátku, konstatuje Kolesnikov. Podotýká, že Putin ve svém projevu před oběma komorami ruského parlamentu po sporném krymském referendu na jaře 2014 o poloostrově mluvil, jako by šlo o posvátné místo pro Rusy.

"Svým způsobem je most kulminací ruského autoritářství a vrcholem Putinova režimu," soudí odborník. Uvádí, že jde o symbol historického sjednocení "ruského lidu", byť se během úterního slavnostního otevření Putin prezentoval jako obyčejný člověk, když oblečen v džínech usedl za volant kamionu kamaz, aby přes most poprvé přejel.

Putin působí světsky, jak se v sovětských dobách tradovalo o Leninovi, ale zároveň je synonymem pro Rusko a jeho vlajku, epicentrem vlasteneckých rituálů, tvrdí expert. Dodává, že most je zároveň symbolem oligarchického kapitalismu, jelikož byl postaven stavební firmou, kterou vlastní jeden z nejbližších Putinových spolupracovníků, jeho někdejší partner z juda Arkadij Rotenberg, zatímco kamion, který Putin řídil, vyrábí společnost patřící do impéria dalšího oligarchy blízkého prezidentovi, Sergeje Chemezova.

Podle známého rčení čelí Rusko dvěma věčným problémům - bláznům a silnicím - a otevřením Kerčského mostu Putin ukázal, že dokáže oba vyřešit, pokračuje analytik. Připomíná, že co do infrastruktury není Rusko zrovna nejvyspělejší zemí, přesto nyní má tento inženýrský zázrak, byť postavený na základě nizozemské technologie, jejíž užití bude možná ještě vyšetřováno, protože mohlo porušit západní sankční režim.  

"A nejsou tam žádní blázni: most řeší problém izolace Krymu od Ruska. Měl by posílit počty turistů navštěvujících poloostrov. Ale, co je nejdůležitější, jde o důkaz světu o ruských schopnostech a o měkké síle úřadů pro domácí (publikum)," píše Kolesnikov. Neopovažuje za překvapivé, že otevření doprovázelo mnoho pompy a téměř hysterická míra vlastenectví, zahrnující propagaci mostu v moskevském historickém obchodním centru na Rudém náměstí či obrázky stavby na jízdenkách pro moskevské metro.

Debata o vrácení poloostrova je u konce

Tento "zázrak" má pochopitelně svou cenu, jelikož za stavbu samotnou byly utraceny téměř 4 miliardy dolarů, což je ovšem pouze začátek enormních investic, které mají posílit ruskou národní hrdost, konstatuje analytik. Vysvětluje, že ekonomicky izolovaný poloostrov se stává pomyslnou černou dírou pro ruský federální rozpočet, přičemž tamní dva federální subjekty - Republika Krym a město Sevastopol, kde se nachází ruská námořní základna - patří mezi největší příjemce státních financí v Rusku.  

Statistická analýza ekonomky Natalie Zubarevičové ukazuje, že státní investice na Krymu se loni celkově více než zdvojnásobily a v případě Sevastopolu vzrostly o 65% a s Krymem je nějak spojena celá čtvrtina investic z ruského federálního rozpočtu, zdůrazňuje expert. Připomíná, že mezitím poklesly reálné příjmy v 65 a 85 ruských regionů, průměrně o 1,1%, zatímco příjmy obyvatel Krymu loni vzrostly o 13%.  

Krymu a Sevastopolu se dostalo obrovské finanční podpory motivované tím, co je dnes obecně nazýváno "geopolitickými důvody", uvádí Kolesnikov. Deklaruje, že most je součástí této podpory i jejím symbolem, jelikož jde o znamení dalšího ruského vítězství, a tedy Putinova vítězství, které je o to cennější, protože se odehrává tak blízko Ukrajině a jejím západním podporovatelům.  

V neposlední řadě jde podle analytika potvrzení začlenění Krymu do Ruska, jak fyzického, tak politického. "Jakékoliv smlouvání o tom, za jakých podmínek by Rusko mohlo vrátit Krym Ukrajině je nyní definitivně zbytečné a prázdné," uzavírá Kolesnikov.

Vstupte do diskuze (153)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama