Rusko požádalo o odklad sankcí proti pašerákům lidí

New York - Rusko požádalo o odklad návrhu západních států, který žádal komisi OSN pro Libyi, aby zavedla sankce proti šesti obviněným vůdcům libyjských sítí pašeráků lidí. Rozhodnutí Moskva zdůvodnila tím, že potřebuje další informace o tom, zda by sankce byly efektivní, informovala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Zasedání Rady bezpečnosti OSN

Nizozemsko s podporou Francie, Německa, Británie a USA požádalo komisi pro Libyi, která funguje pod záštitou Rady bezpečnosti OSN, aby zmrazila šestici údajných pašeráků lidí majetek a uvalila na ně zákaz cestování. Rusko ale začátkem měsíce požádalo, aby bylo opatření z technických důvodů odloženo. Komise se rozhoduje na základě konsensu.

Ruská mise v dopisu komisi OSN pro Libyi požádala o důkazy od důvěryhodných zdrojů, o tom, že opravdu jde o pašeráky lidí. Podle Moskvy je také důležité zaměřit se na širší kontext, jelikož pašerácké sítě údajně sahají do zemí v Evropě a v USA.

Návrh na uvalení sankcí přichází poté, co se loni na internetu objevilo video, na kterém jsou afričtí migranti v Libyi prodáváni do otroctví, píše Reuters.

Americká vyslankyně při OSN Nikki Haleyová dnes při jednání RB OSN, řekla, že nepodniknout příslušné kroky proti pašerákům by byl výsměch. Zdůraznila přitom, že porušování práv v Libyi rozhořčilo svět. Důkazy o vině šestice obviněných podle Haleyová mluví jasně.

RB OSN v rámci sankčního režimu platného od roku 2011 může proti jednotlivcům a skupinám, které v Libyi vážně porušují lidská práva, nařídit celosvětové zmrazení majetku a zákaz cestování.

"Nastal čas na to, aby se naše slova proměnila v činy," uvedla při dnešním jednání zástupkyně nizozemského vyslance při OSN Lise Gregoire-van Haarenová.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. Moc je rozdělena mezi různými milicemi a v zemi panuje dvojvládí, v jehož důsledku vzkvétá zločinnost.

Země se stala tranzitním místem pro statisíce uprchlíků ze subsaharské Afriky. Mnoho z nich nebezpečnou cestu podniklo s cílem přeplout moře do Evropy. Často ale běženci v Libyi čelí nelidskému zacházení ze strany pašeráků lidí a místních bojůvek. Nezřídka se stávají obětí mučení a jsou nuceni pracovat jako otroci.

Témata: Rusko | OSN | Libye | migrace | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chystá odvetu za cla na dovoz z USA

19.06.2018 21:50 Aktualizováno Moskva – Rusko oznámilo, že vytvoří seznam restrikcí na zboží dovážené z USA. Reaguje tak na celní…

Posmíváte se ruským fotbalistům? Poslanec je pohoršen, chce urážky trestat

19.06.2018 13:57 Moskva - Ruský poslanec Vitalij Milonov, který je znám jako ultrakonzervativní obhájce pravoslaví a…

Počet uprchlíků ve světě dramaticky roste. Nová zpráva UNHCR vyvrací mýtus

19.06.2018 08:30 Ženeva - Ve světě bylo loni na útěku 68,5 milionu lidí, což je rekordní údaj pátý rok po sobě. Asi…

Poslanec chce zakázat veškerou veřejnou propagaci sexu

19.06.2018 03:07 Kyjev - Ukrajinský parlament má projednat návrh zákona o zákazu veřejných projevů zaměřených na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama