Ruská ponorka odpálila cvičně čtyři mezikontinentální střely

Moskva - Ruská jaderná ponorka Jurij Dolgorukij dnes úspěšně vyzkoušela v Bílém moři odpálení mezikontinentálních raket Bulava v salvě, tedy čtyř střel najednou. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na komuniké Severní flotily, k níž ponorka patří.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Ponorky

Zmíněné čtyři rakety, které ponorka vypálila ponořená pod hladinu moře, "úspěšně zasáhly určené cíle na kamčatském polygonu Kura" na ruském Dálném východě, tedy na opačném konci země. Dnešní zkouška podle flotily potvrdila spolehlivost jak ponorky a její posádky, tak raket.

Ponorka Jurij Dolgorukij odpalovala rakety z Barentsova moře v červnu 2017, v září 2016 experimentálně střílela salvou, když provedla zkušební odpal dvou raket najednou: jedna z nich zasáhla cíl, druhá selhala.

Bulava je raketou na tuhé palivo s doletem až 9300 kilometrů. Podle dostupných zpráv může současná verze nést šest jaderných hlavic, výhledově to však má být až deset. Síla každé hlavice může být podle některých zdrojů až desetinásobná ve srovnání s atomovou bombou, která zničila Hirošimu.

Ponorka Jurij Dolgorukij a další dvě podmořská plavidla patří k prvním v sérii strojů třídy Borej, které tyto zbraně ponesou. Rusko v současné době staví dalších pět takových ponorek, kterými chce postupně nahradit starší plavidla ještě sovětské výroby.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama