Soud v Minsku odsoudil ukrajinského novináře za špionáž

Minsk - Běloruský soud poslal zpravodaje ukrajinského rozhlasu v Minsku na více než osm let do vězení za špionáž. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinského velvyslanectví v Bělorusku. Pavlo Šarojko byl loni tajnou službou KGB obviněn z toho, že vytvářel špionážní síť z běloruských občanů, kteří pro něj za úplatu sbírali informace ohledně armády a politiky.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie

Šarojko byl zadržen loni v říjnu. Od té doby s ním média ani ukrajinská ambasáda nebyly v kontaktu. Nedávno byl shledán vinným a odsouzen v neveřejném procesu, uvedl ukrajinský velvyslanec v Minsku. "Konal se soudní proces. Nyní ho drží ve věznici KGB," dodal.

Šarojko se údajně k činu přiznal, ukrajinská ambasáda těmto zprávám ale nevěří. Agentuře Reuters se v této souvislosti nepodařilo získat reakci ani soudu a ani běloruské KGB.

Podle KGB, která si zachovala název své sovětské předchůdkyně, se Šarojko přiznal, že novinářská práce představovala jen jeho krytí, že jej řídil jeden z diplomatů z ukrajinského velvyslanectví a že je ve skutečnosti plukovníkem rozvědky ukrajinského ministerstva obrany, kde v minulosti působil jako tiskový mluvčí. Zmíněný diplomat byl mezitím prohlášen za nežádoucí osobu.

Ukrajinská rozvědka tato tvrzení odmítla. Šarojko byl podle ní propuštěn z vojenské služby ze zdravotních důvodů již v roce 2009 a od té doby opět pracoval jako novinář. V Minsku působil od roku 2011.

V Bělorusku vládne již od roku 1994 podle mnohých poslední evropský diktátor Alexandr Lukašenko, který je Západem často kritizován za porušování lidských práv a zacházení s opozicí. Lukašenko je sice nejbližším spojencem Moskvy, nicméně distancoval se od anexe Krymu a také v Minsku uspořádal mírové rozhovory o ukončení bojů na východě Ukrajiny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama