Uprchlický skandál otřásá Německem, kdo se vlastně dostal do Evropy?

Berlín - Brémy by lo dobré město pro uprchlíky. Bylo to dokonce statisticky dokázáno. Zatímco šance na získání statusu uprchlíka byl v Berlíně 50,4 % v Brémách to bylo 96,4%. Nyní se ukazuje proč byly Brémy uprchlíkům zaslíbené. Na místním úřadu totiž řádila korupce.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Korupce

Podle morgenpost.de byli u vedoucí místní kanceláře úřadu u uprchlíky zvláště oblíbení Jezídové a Kurdové ze Sýrie, Turecka nebo Iráku. Těch podle dosavadního vyšetřování mělo bez jakýchkoliv kontrol nebo zkoušek projít brémským uprchlickým úřadem od roku 2013 na 2000.

Vše začalo poměrně nevinně. Bývalý partner vedoucí úřadu byl právníkem, který Jazidi a Kurdy hájil. Dařilo se mu za drobné protislužby, například večeři zdarma pro paní vedoucí a její podřízené, získat pro své klienty snadno azyl. Do sítě se však brzy připojili další dva advokáti.

 Vše se rozjelo ve velkém. Před úřadem se začaly objevovat autobusy plné uprchlíků z celého Německa, kteří bez jakékoliv kontroly začali hromadně dostávat rozhodnutí o přiznání práv uprchlíka.

Vše samozřejmě nemohlo vydržet dlouho bez povšimnutí. První podezření bylo již v roce 2016, kdy se tehdejšímu ministru vnitra Dolního Saska dostal na stůl první případ udělení azylu za podivných okolností. Rozjelo se vyšetřování, které v tomto týdnu vedlo k zatčení šesti osob.

Obžalovaným hrozí za korupci trest od šesti měsíců do pěti let. Zatím není jasné kudy a komu vedly toky peněz. Místní kancelář pro uprchlíky byla zavřena.

Zatím není jasné proč právě Jezídové, na Blízkém východě jedna z nejpronásledovanějších náboženských a národnostních skupin měli potřebu korumpovat úředníky. Status uprchlíka jim bývá schvalován téměř automaticky, včetně případného slučování rodin.

Již v roce 2015 upozorňovali odborníci, že možnost získat azyl není v Německu stejná. Nejsložitější to podle jejich výzkumu bylo v Berlíně a Sasku. Naopak snadné to bylo v Sársku a právě v Brémách. Teprve nyní je jasné proč.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kišiněv se bouří. Soud zrušil vítězství protiruského starosty, USA skřípou…

20.06.2018 21:28 Kišiněv - Tisíce lidí protestují v centru moldavské metropole proti verdiktu, kterým soud zrušil…

Převrat v Makedonii? Premiér hrozí prezidentovi sesazením, nepodepíše-li…

20.06.2018 19:50 Aktualizováno Skopje/Atény - Na politické scéně v Makedonii se vyostřuje spor o dohodu s Řeckem. Premiér Zoran…

Sprostý cynismus, reaguje Rusko na odchod USA z Rady OSN pro lidská práva

20.06.2018 15:50 Moskva - Odchod Spojených států z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) je podle Ruska chybou a …

Bez imigrantů se Evropa vyprázdní, řekl papež. Populisté prý vytvářejí…

20.06.2018 14:41 Vatikán/Londýn - Papež František v rozhovoru pro agenturu Reuters kritizoval protiimigrační…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama