Rusové trvají na svém, MH17 podle nich sestřelili Ukrajinci

Moskva/Amsterodam - Ruské ministerstvo obrany důrazně odmítlo dnešní sdělení mezinárodního týmu vyšetřovatelů, že raketový systém, který byl v létě 2014 použit při sestřelení civilního letadla nad východní Ukrajinou, byl součástí ruských ozbrojených sil. Ve svém prohlášení naopak tvrdí, že již dříve dokázalo vinu ukrajinské armády.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

V rámci spolupráce s nizozemskými úřady "ruská strana předložila vyčerpávající důkazy - potvrzené mimo jiné i zkouškami v terénu -, které jednoznačně ukazují na účast právě ukrajinských protiletadlových raketových systémů Buk na zničení letadla Boeing 777 nad Ukrajinou", uvádí se podle agentury Interfax v reakci ruského ministerstva obrany.

Ruská armáda jednoznačně nemá se sestřelením letounu nic společného, zdůraznilo ministerstvo. Výpovědi svědků podle něj dokazují, že Boeing byl zasažen raketou vypálenou z území kontrolovaného Ukrajinou.

Vyšetřovatelé by se měli opírat o fakta, a ne o "fake news" (falešné zprávy), vzkázalo podle Interfaxu rovněž ministerstvo vyšetřovatelům v Nizozemsku. Jde o narážku na oblíbený výraz amerického prezidenta Donalda Trumpa, označujícího jako lživé ty zprávy, které pro něj nejsou příznivé.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů dnes v nizozemském městě Bunnik oznámil svůj závěr, že odpalovací zařízení použité k vypuštění osudné rakety patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany. Experti vycházeli z analýzy videí, která měli k dispozici. Podle šéfa kriminální služby nizozemské policie Wilberta Paulissena má 53. brigáda stálou základnu v Kursku na západě Ruska asi 120 kilometrů od ukrajinských hranic. Odtud byl podle něj na území kontrolované proruskými povstalci vyvezen ruský protivzdušný systém Buk, který se po akci vrátil zpět.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama