Nový název Makedonie? Prezident se zhrozil, dohodu s Řeckem odmítá podepsat

Skopje - Na řešení sporu o název Makedonie se dohodli premiéři Makedonie Zoran Zaev a Řecka Alexis Tsipras. Název Republika Severní Makedonie se však dle očekávání nesetkal s kladnými ohlasy. Proti novému pojmenování dnes důrazně protestoval i makedonský prezident Ďorge Ivanov.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Ivanova podporuje nejsilnější makedonská parlamentní strana VMRO-DPMNE, která je v opozici. Prezident prohlásil, že dohoda, která je pouze osobním rozhodnutím Zaeva, Makedonii poškozuje. Zdůraznil, že ji nikdy ani pod žádným nátlakem nepodepíše.

Vláda podle prezidenta "neměla sílu ani odvahu vypracovat společné stanovisko a dosáhnout konsenzu. Celý proces byl netransparentní, o čemž svědčí konečný výsledek. Text je pro Makedonii porážkou," prohlásil Ivanov podle serveru 24.mk.

zdroj: YouTube

Zaev s Tsiprasem svou dohodu stvrdí podpisem nejspíš o víkendu. Dalším krokem bude její schválení makedonským parlamentem, které se očekává a po němž by dokument měl podepsat prezident. Neučiní-li tak, parlament bude o dokumentu hlasovat podruhé a při opětovném souhlasu musí hlava státu podle zákonů podepsat. Dnešní emotivní vyjádření ale naznačuje, že se tomu bude Ivanov bránit.

Obdobné potíže má v Řecku i premiér Tsipras. Rozhodné ne dal najevo koaliční partner Tsiprasovy formace SYRIZA, strana Nezávislí Řekové. Její předseda Panos Kamenos řekl, že při hlasování v parlamentu dohodu nepodpoří. Vůdce hlavní opoziční strany Nová demokracie Kyriakos Mitsotakis dohodu považuje za "hluboce problematickou".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama