Převrat v Makedonii? Premiér hrozí prezidentovi sesazením, nepodepíše-li dohodu

Skopje/Atény - Na politické scéně v Makedonii se vyostřuje spor o dohodu s Řeckem. Premiér Zoran Zaev pohrozil prezidentovi Ďorgemu Ivanovovi sesazením, pokud odmítne dokument podepsat dohodu, přestože by ho schválili občané v referendu. Dohodu dnes ratifikoval parlament.

Přidejte svůj názor

Makedonie, ilustrační foto

Ivanov stejně jako jeho opoziční strana VMRO-DPMNE dohodu - řešící spor kompromisním novým názvem země Severní Makedonie - rezolutně odmítá. 

"Je tu snaha rozšířit parlamentní většinu a uděláme to výhradně pro sesazení prezidenta, pokud budeme muset. Občané rozhodnou, zda chtějí změnu názvu (země). Pokud bude v referendu dohoda přijata, nikdo nemá právo bránit jejich názoru," řekl premiér Zaev v úterý večer v rozhovoru poskytnutém televizi Kanal 5.

Makedonský parlament dnes podle očekávání ratifikoval dohodu řešící spor s Řeckem o název Makedonie. Pro bylo 69 z celkového počtu 120 poslanců. Zbylých 51 zákonodárců z opoziční strany VMRO-DPMNE hlasování bojkotovalo. Ke schválení by bývala stačila i prostá většina, tedy 31 hlasů při kvoru 61 přítomných poslanců.

Zaev před hlasováním označil dohodu za začátek konce nejistoty pro Makedonii a za důstojné a přijatelné řešení pro obě země, které potvrzuje makedonskou identitu a jazyk.

Předpokládá se, že Ivanov využije své právo veta. Normativní akt se následně vrátí k novému hlasování parlamentu. V tomto případě bude potřeba souhlas absolutní většiny, tedy 61 zákonodárců, nicméně i při tomto hlasování se předpokládá schválení ratifikace. Prezident pak podle ústavy má povinnost dokument podepsat, ale není jasné, zda to Ivanov udělá.

Konečné slovo mají mít makedonští občané v referendu, které se předpokládá v září nebo v říjnu.

Po makedonském schvalovacím procesu přijde na řadu ratifikace řeckým parlamentem. Premiér Alexis Tsipras to ale nebude mít jednoduché, protože proti dohodě se staví i koaliční partner Tsiprasovy formace SYRIZA, strana Nezávislí Řekové. Předseda Nezávislých Řeků Panos Kamenos, který je rovněž ministrem obrany, dnes uvedl, že má v plánu požádat premiéra, aby pro ratifikaci byla potřeba kvalifikovaná většina, tedy 180 hlasů z celkového počtu 300 zákonodárců. Jak poznamenala agentura AP, to by znamenalo, že dohoda nemá šanci parlamentem projít. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za rozpoutání války před soud? Čelní politici a vojáci mohou skončit za…

17.07.2018 00:01 NÁZOR - Dnešek je důležitým dnem pro mezinárodní právo, protože od této chvíle mohou být politici a…

Rusové chválí helsinský summit: Čest a sláva prezidentu Putinovi, zní z…

16.07.2018 21:52 Moskva - Šéfka horní komory ruského parlamentu, Rady federace, Valentina Matvijenková dnes ocenila…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Putin a Trump přivítali obnovení dialogu svých zemí, setkání hodnotí kladně

16.07.2018 20:03 Helsinky - Prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin dnes na tiskové konferenci po svém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama