Bez imigrantů se Evropa vyprázdní, řekl papež. Populisté prý vytvářejí psychózu

Vatikán/Londýn - Papež František v rozhovoru pro agenturu Reuters kritizoval protiimigrační politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, která vede na hranici s Mexikem k oddělování dětí od rodičů. Ani britská premiérka Theresa Mayová nesouhlasí s držením dětí ilegálů v klecích.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Papež František

Papež uvedl, že podporuje nedávné prohlášení amerických katolických biskupů, podle nichž je rozdělování rodin "v rozporu s katolickými hodnotami" a označili ho za "nemorální".

"Není to snadné, ale populismus není řešením," řekl František v interview, které se uskutečnilo v neděli. Podle něho populisté "vytvářejí psychózu", navzdory tomu, že stárnoucí evropská populace ve svém prohlubujícím se demografickém útlumu naopak potřebuje doplnit o stále více přistěhovalců. Bez imigrantů se podle papeže Evropa vyprázdní.

"Mám za to, že nemůžete odmítat lidi, kteří přijdou. Musíte je přijmout, pomoci jim, starat se o ně, doprovázet je a pak hledat, kam je umístit," řekl František s tím, že v případě Evropy by to mělo být rovnoměrné po celém starém kontinentu. "Některé vlády na tom pracují. Je potřeba lidi usadit, jak to nejlépe jde. Vytvářet psychózu není ta správná léčba," dodal.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga, se nechal v minulosti slyšet, že by si papež měl imigranty nastěhovat do Vatikánu, když si dělá starost o jejich osud. 

"Obrázky dětí zjevně držených v klecích jsou hluboce znepokojující. Je to nesprávné, my s tím nesouhlasíme, Spojené království by k něčemu takovému nepřistoupilo," řekla dnes Mayová během projevu v parlamentu. Dodala, že se s Trumpem hodlá o věci bavit během jeho červencové návštěvy Británie.

V důsledku Trumpova přísně odmítavého postoje vůči migraci vstoupilo v květnu v platnost nařízení, podle něhož jdou lidé nelegálně překračující americkou hranici do vazby. Úřady pak oddělují od dospělých jejich děti, kvůli čemuž uvázlo v zamřížovaných zařízeních více než 2300 dětí. Problém rozděluje americkou společnost a proti Trumpovi se staví nejen opoziční demokraté, ale i část jeho republikánů. Na adresu Washingtonu se již kriticky vyjádřily Mexiko a další latinskoamerické země, z nichž proudí do Spojených států podstatná část migrantů.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jezídská otrokyně IS potkala v Německu svého bývalého "pána". Policie je…

17.08.2018 17:09 Schwäbisch Gmünd - Islámský stát proslul řadou odpudivých činů, snad žádný nebyl horší než cílená…

Podivné evropské počasí: Vědci zjistili, proč je stále větší teplo

17.08.2018 14:10 Aktualizováno Zprávy o extrémech počasí se objevují stále častěji – a my jsme si na ně do určité míry zvykli.…

Ruský kosmický průmysl se topí v dluzích, na Bajkonuru budou propouštět

17.08.2018 10:09 Moskva - Moskevské kosmické Chruničevovo středisko, výrobce raket Proton a Angara, se potýká s…

Majetek šéfa ruské Státní dumy? Navalnyj narazil na podezřelé aktivity

17.08.2018 08:15 Moskva - Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj se ve svém tažení proti korupci nově zaměřil na matku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama