Sprostý cynismus, reaguje Rusko na odchod USA z Rady OSN pro lidská práva

Moskva - Odchod Spojených států z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) je podle Ruska chybou a "sprostým cynismem". USA prý poškodily svou reputaci ochránce lidských práv a ukázaly, že pohrdají v podstatě celou Organizací spojených národů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

OSN

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová v úterý řekla, že UNHRC, která má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě, není hodna svého názvu a že si tropí z lidských práv posměch. Žádná jiná země podle ní "neměla odvahu přidat se k našemu boji" za přeměnu tohoto "pokryteckého tělesa sloužícího vlastním zájmům". 

"Je to banální a sprostý cynismus amerických kolegů, kteří tvrdošíjně odmítají přiznat, že u sebe mají vážné problémy se zajišťováním lidských práv, ale přitom se neustále snaží podle vlastních politických zájmů změnit složení rady, v níž, jak zdůrazňují, není místo pro zatvrzelé porušovatele lidských práv," reagovala dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Washingtonu také vyčetla, že se snaží jiným státům vnucovat svou verzi chápání toho, co jsou lidská práva. Dodala přitom, že UNHRC již bez Spojených států účinně pracovala a pracovat bude.

V roce 1954 UNHCR získalo Nobelovu cenu míru za mimořádné úsilí při pomoci uprchlíkům v Evropě. O čtvrt století později, v roce 1981, UNHCR obdrželo tuto cenu znovu, tentokrát již za celosvětovou pomoc uprchlíkům tváří v tvář politickým překážkám, jak zněla citace při udílení.

Kancelář UNHCR v Praze byla otevřena v roce 1992 v souvislosti s přistoupením České republiky k Úmluvě o uprchlících z roku 1951 a jejímu Protokolu z roku 1967. Hlavním cílem UNHCR v České republice je podporovat úsilí o vybudování komplexního, udržitelného a samostatného azylového systému, který státu umožní posoudit žádosti o mezinárodní ochranu v souladu s mezinárodně uznávanými standardy a s mezinárodním právem. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český kamion na ukrajinské dálnici sejmul mikrobus, zemřelo 10 lidí + VIDEO

20.07.2018 20:15 Aktualizováno Kyjev - Tragická nehoda se stala v pátek dopoledne na Ukrajině. Na dálnici u města Žitomir se…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 19:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

Putin lavíruje. Důchodová reforma se mu nelíbí, bez ní se ale systém…

20.07.2018 17:00 Kaliningrad - Ruský prezident Vladimir Putin se dnes poprvé veřejně vyjádřil k návrhu penzijní…

Rusko chce s USA organizovat návrat syrských uprchlíků

20.07.2018 16:48 Moskva - Rusko zaslalo Spojeným státům podrobný návrh na organizaci návratu syrských uprchlíků.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama