Putin se chlubí: Rusko bude mít zbraně o roky a desetiletí předstihující zahraničí

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se dnes zúčastnil slavnostního ceremoniálu v Kremlu s absolventy vojenské akademie. Při té příležitosti prohlásil, že budoucí jaderné zbraně, které Rusko nyní má nebo dokončuje, jsou "o roky, ba o desetiletí" před návrhy v zahraničí.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

Vladimir Putin

Putin, který je zároveň vrchním velitelem ruských ozbrojených sil, se pochlubil ruským technologickým pokrokem. „Řada našich zbraňových systémů je roky a možná desetiletí před zahraničními analogiemi," řekl. Moderní zbraně podle jeho slov přispívají k mnohonásobnému zvýšení ruského vojenského potenciálu.

Vývoj ruských zbraní podle něj dosáhl „skutečného průlomu". Vyzdvihl například novou hypersonickou raketu Avangard a novou mezikontinentální balistickou raketu Sarmat, které by měly být zařazeny do výzbroje příští rok. Zmínil se rovněž o hypersonické střele Kinžal, kterou jsou už vybaveny jednotky jižního vojenského okruhu.

Tyto systémy patří k řadě nových ruských jaderných zbraní, o nichž šéf Kremlu mluvil v březnu v době trvajícího velkého napětí mezi Ruskem a Západem. Sarmat má nahradit rakety Vojvoda ze sovětských dob, které jsou na Západě nazývané Satan a které mohou nést deset jaderných hlavic.

Putin také uvedl, že raketa Avangard má mezikontinentální dosah, může letět v atmosféře dvacetinásobně rychleji než zvuk a během letu k cíli měnit směr i výšku, čímž je „naprosto nezranitelná" jakýmikoli prostředky protivzdušné obrany, včetně raketových systémů.

Projev pronesl ve chvíli, kdy se intenzivně připravuje jeho setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ohlášené na 16. červenec v Helsinkách. Rusko-americké vztahy se dostaly na nejnižší úroveň od konce studené války zejména kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii a obvinění, že se Rusko snažilo ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2016.

Vstupte do diskuze (56)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina jedná s Evropou a USA o protiruských sankcích

21.07.2018 21:19 Kyjev - Ukrajina jedná se Spojenými státy a evropskými spojenci o zavedení sankcí proti ruským…

Lavrov si telefonoval s Pompeem, žádal propuštění Butinové

21.07.2018 17:34 Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonátu s Mikem Pompeem žádal propuštění Rusky…

Turecko si už neškrtne? Důvody, proč členství v EU odpískalo

21.07.2018 17:16 Ankara/Brusel - Turecko bylo doposud považované za nestabilní demokracii pohybující se na hraně…

Ruský senátor žádá zmírnění sankcí OSN proti KLDR

21.07.2018 16:50 Moskva/Tokio - Rada bezpečnosti OSN by měla posoudit a možná i realizovat zmírnění sankcí proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama