Rusové chválí helsinský summit: Čest a sláva prezidentu Putinovi, zní z Moskvy

Moskva - Šéfka horní komory ruského parlamentu, Rady federace, Valentina Matvijenková dnes ocenila dnešní schůzku prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách. Podle ní jde o krok k navázání normálního politického dialogu mezi jadernými velmocemi.

Přidejte svůj názor

Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).

Ze summitu si Matvijenková odnesla dojem, že oba vůdci projevují zájem a ochotu vyslechnout jeden druhého. „Byla to dost dlouhá a obsažná schůzka, trvala déle, než se plánovalo. Vypovídá to o velkém zájmu vůdců obou zemí jeden o druhého při posuzování jak bilaterálních otázek, tak nejdůležitějších a nejnaléhavějších mezinárodních problémů. Bylo patrné přání vyslechnout jeden druhého a možná se přístupy v něčem sblížily," uvedla politička.

Od první schůzky obou státníků prý nečekala velké výsledky, ale skutečnost "předčila očekávání". Zdůraznila také velmi dobré ovzduší na závěrečné tiskové konferenci obou prezidentů. „Měla jsem pocit, že to byla prostě vynikající schůzka," řekla ruská senátorka.

Jiní ruští zákonodárci vidí v summitu potvrzení, že bez Ruska se Amerika a svět neobejdou, zároveň ale varují před očekáváním okamžitého řešení problémů. „Setkání prezidentů dvou jaderných supervelmocí představuje nejen novou etapu dvoustranných vztahů, ale i důležitou geopolitickou, celosvětovou událost," prohlásil šéf branného výboru Rady federace Viktor Bondarev. „Z krize je nutné hledat východisko. My (Rusové) to víme dávno, ale teď se toto pochopení stalo oboustranným," poznamenal senátor.

„Čest a sláva prezidentu Putinovi za to, že dokázal tolik posílit autoritu Ruska na mezinárodní scéně. Přestože se Američané a Evropská unie pokoušeli o konfrontaci a tlačili sankcemi, tak stejně byli nuceni hledat cesty, jak se s námi sblížit, stejně museli přijít za Ruskem," prohlásil Bondarev.

Schůzka Putina a Trumpa v Helsinkách představuje úspěšný začátek, ale nelze čekat, že hned budou následovat řešení bilaterálních či globálních problémů, varoval poslanec Alexej Čepa, který je místopředsedou zahraničního výboru dolní komory parlamentu, Státní dumy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Ztráta všech iluzí? Socialismus s lidskou tváří neexistuje, vždy povede k…

21.08.2018 20:50 Aktualizováno Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, ač je vnímána převážně negativně, sklidila i své ovoce…

Srbsko uvažuje o obnovení základní vojenské služby

21.08.2018 17:35 Bělehrad - Srbské vedení uvažuje o možnosti obnovit základní vojenskou službu, avšak na kratší dobu…

Komunista Skála pro BBC: Sovětská invaze je nic oproti akcím USA

21.08.2018 16:09 Aktualizováno Praha - Padesátileté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 neuniklo ani světovým médiím…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama